REKLAMA

Samorząd

Obywatelom inwestycje się należą!

Opublikowano 20 lipca 2018, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Żagania nie mieli szans zdecydować, na co w tym roku zostaną wydane miejskie pieniądze. Burmistrz zrezygnował z budżetu obywatelskiego ze względy na wybory. A co będzie dalej? – Inne samorządy już ruszyły ze zbieraniem propozycji od mieszkańców – alarmują radni.

To czas, gdy urzędy miast zbierają propozycje inwestycji od mieszkańców na przyszłoroczny budżet obywatelski. W Żaganiu cisza.

– Szkoda, bo budżet obywatelski aktywizował mieszkańców, którzy mogli wywalczyć dla siebie ważne inwestycje, np. budowę placu zabaw czy chodnik – mówi radny Radosław Kwiecień. – Ja w przeszłości forsowałem budowę parkingu przy Szkole Podstawowej nr 7. Dziś na nim stoimy i widzimy, że takie lokalne inicjatywy są potrzebne. Szkoda zaprzepaścić taką szansę, bo tylko dzięki budżetowi obywatelskiemu każdy mieszkaniec ma realne szanse wywalczyć coś dla swojej dzielnicy.

– Budżet obywatelski na ten rok został zawieszony przez burmistrza ze względu na wybory.  Liczyliśmy, że w wakacje ruszy edycja na 2019 rok, ale nic się nie dzieje. To właśnie o tej porze roku mieszkańcy zawsze zgłaszają propozycje, na które później głosują. Robi się to wcześniej, aby radni mogli uwzględnić te zadania w budżecie. Czyżby ta inicjatywa w ogóle umarła w Żaganiu? – pyta radny Sebastian Kulesza.

– Szkoda, aby kolejny raz budżet obywatelski przepadł – dodaje wiceprzewodniczący Rady Miasta, Cyprian Maszlong. – Dzięki niemu dziś mamy nową drogę na Starowiejskiej, z której korzystają nie tylko mieszkańcy tej ulicy, ale i działkowcy czy mieszkańcy Starego Żagania.

Burmistrz Daniel Marchewka zapewnia, że mimo zadłużenia miasta na poziomie 34 mln zł, nie zrezygnował z budżetu obywatelskiego.

– Zbieranie propozycji do budżetu obywatelskiego na 2019 roku ruszy trochę później, jesienią. Po wakacjach spotkam się z radnymi i będziemy omawiać szczegóły – zapewnia.

Napisz komentarz »