REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Koalicja przeciw trucicielom

Opublikowano 13 lipca 2018, autor: Norbert Królik

Przedstawiciele Żar, Mielca, Szczecinka i Skawiny zawiązali niepolityczną koalicję miast przeciw toksycznym emisjom przemysłowym i niebezpiecznym składowiskom odpadów – „Dość Trucia 2018”.

– Wspólne działania zaczynają przynosić efekty. Jedność czterech miast jest zauważona przez władze krajowe, które traktują nas poważnie – uważa Tadeusz Płóciennik, radny powiatowy z Żar, który na zaproszenie prezydenta Mielca uczestniczył 10 lipca w debacie poświęconej trosce o czyste powietrze. Wzięli w niej udział również przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, samorządowcy ze Szczecinka oraz Skawiny, mieszkańcy Mielca oraz przedstawiciele firmy Kronospan.

We wszystkich tych miastach mieszkańcy narzekają na uciążliwe zakłady przemysłowe, które zanieczyszczają powietrze. W Mielcu i Szczecinku są to zakłady Kronospan, a w Żarach Swiss Krono.

– Emocji nie brakowało, ale debata była owocna. Do ludzi półprawdy już nie przemawiają. Przemawia do nich to, co wdychają i z tego chcą rozliczać firmy, a także urzędników, którzy je nadzorują – mówił po debacie T. Płóciennik. I zastrzegł: – W Żarach przez 30 lat też się sporo nawdychaliśmy i coraz gorzej nam idzie oddychanie. Zaostrzenie przepisów i większe uprawnienie dla Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska to dopiero pierwsza wygrana bitwa, dlatego zamierzamy kontynuować debaty. Kolejna odbędzie się w Żarach – zapowiada T. Płóciennik.

W spotkaniu w Mielcu nie uczestniczył żaden przedstawiciel żarskiego Urzędu Miasta. Byli za to, oprócz prezydenta Mielca, burmistrz Skawiny i wiceburmistrz Szczecinka. Do Mielca, oprócz Tadeusza Płóciennika, pojechał również inny radny powiatowy, Tomasz Czajkowski.

komentarze »
 1. jedrekmast 18 lipca 2018 17:52 - Odpowiedź

  Czy z tego wynika ,ze zarscy urzednicy maja zwyklych zjadaczy chleba w powazaniu???!!!

 2. Ania 26 lipca 2018 11:29 - Odpowiedź

  Może będzie jakiś młody niezależny kadydat w nadchodzących wyborach.
  Proponuję Forum wystawienie kandydatów w nadchodzących wyborach na Burmistrzów.
  Ewentualnie poparcie kandydata, który publicznie oświadczy, że wykona zalecenia Forum.
  Na starych polityków nie można liczyć, już zrobili wystarczająco dużo, czas na emerytury.

Napisz komentarz »