REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Z kranu leci ruda zupa

Opublikowano 20 lipca 2018, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy trzech podmałomickich wsi, Bobrzan, Chich i Janowca, narzekają na brudną wodę, jaka leci z kranów.

Woda ma najczęściej rudy kolor, osad i metaliczny posmak.

– To trwa już od blisko czterech miesięcy. Na dłuższą metę jest to męczące – mówi mieszkaniec Bobrzan, Rafał Niemiec. – Człowiek budzi się rano i nie wie, co poleci z kranu. A często leci zupa. Ciemna, o rudawej barwie. Ciężko wejść do wanny i się wykąpać. Ciężko wyprać białe rzeczy, a już na pewno przepłukać zęby. Szczególnie, gdy ma się w domu małe dziecko. Ile można kupować wodę w zgrzewkach do mycia i prania?- pyta retorycznie.

 

Walka z wiatrakami

Jacek Grzelak, kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Małomicach, tłumaczy, że problem z jakością wody w sieci, zasilającej mieszkańców trzech wsi, wynika z jej większego  poboru w ostatnich tygodniach, bardzo ciepłych i bezdeszczowych.

– Poziom wód gruntowych się obniżył, studnie, z których ludzie czerpali wodę do podlewania ogródków, wysychają – mówi. – Większy pobór zaciąga osad metali ciężkich, zalegający w starych rurach, pochodzących z lat 80. XX wieku, stąd woda o rudawym zabarwieniu. Do tego doszła jeszcze awaria na stacji uzdatniania wody w Chichach. Po jej usunięciu i ponownym uruchomieniu, w rurach pojawiła się duża ilość powietrza, dlatego ten osad mógł się poderwać wraz z wodą. Osad migruje w wodociągu i przyznam, że trochę walczymy z wiatrakami.

 

Korekta rachunków

Kierownik dodaje, że pracownicy ZGM codziennie płuczą sieć, jednak to nie wystarcza, aby pozbyć się osadu.

– Potrzebna jest też współpraca mieszkańców trzech wsi, szczególnie tych, którzy mają domu przy końcówkach sieci. Są oni informowani o tym, aby spuścili wodę z kranów, gdy pracownicy czyszczą główny wodociąg – apeluje kierownik. – Oczywiście, mieszkańcy są stratni, bo przez zanieczyszczoną wodę zużyją więcej kubików, dlatego mogą nam zgłaszać  reklamację towaru, po której zrobimy korektę rachunku.

Napisz komentarz »