REKLAMA

Samorząd

Starosta i tak zbiednieje

Opublikowano 13 lipca 2018, autor: Piotr Piotrowski

Radni nie zgodzili się na obniżkę pensji staroście żagańskiemu o 1 tys. 700 zł. Zrobi to za nich wojewoda.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wszystkie rady miast, gmin i powiatów miały do końca czerwca uchwalić obniżki swoim wójtom, burmistrzom i starostom. W powiecie żagańskim, z rożnych skutkiem, radni wszystkich gmin i miast uporali się z tematem w terminie. Z wyjątkiem Rady Powiatu, która w tej sprawie zebrała się dopiero w środę, 11 lipca.

– Czas na zmianę wynagrodzenia był do końca czerwca, w sumie 40 dni od wydania rozporządzenia. A u nas zwołuje się sesję po czasie, gdy za radnych decyzję o obniżeniu pensji podejmie wojewoda – denerwował się radny Zbigniew Białkowski. – W dodatku w okresie urlopowym, gdy na sali są puste krzesła, a wielu nieobecnych chciałoby się w tej sprawie wypowiedzieć. A może ktoś miał w tym jakiś cel, żeby czekać tak długo ze zwołaniem sesji?

– Terminy mają to do siebie, że nie wszystkim pasują – odpowiedział radnemu przewodniczący Rady Powiatu, Mirosław Gąsik, który po sesji przyznał, że w przypadku nieuchwalenia przez radnych zmiany wynagrodzenia, decyzję za nich podejmie wojewoda.

– Dla mnie ta uchwała jest o tyle niejasna, że nie ma uzasadnienia – dodał radny Stefan Gołek. – Czy głosujemy za wynagrodzeniem, które obecnie pobiera starosta, czy za obniżonym, wynikającym z rozporządzenia Rady Ministrów.

 

Dlaczego w tej kadencji?

Sekretarz Iwona Hryniewiecka tłumaczyła radnym, że będą głosować za wynagrodzeniem obniżonym o 1.677 zł, zgodnie z wytycznymi rządu.

– Starosta zarabiał 12 tys. 297 zł, a po zmianie będzie zarabiał  10 tys. 620 zł – wyliczyła sekretarz.

Obniżce podlega pensja podstawa – z 6 tys. zł do 4 tys. 800 z oraz dodatek funkcyjny – z 2 tys. 577 zł do 2 tys. 100 zł. Dwa pozostałe dodatki będą bez zmian (2 tys. 760 zł i 960 zł)

Gołek dodał, że nie zgadza się z obniżką pensji samorządowcom, w tym staroście.

– To nie ma żadnej logiki. Zmiana wynagrodzenia powinna nastąpić od nowej kadencji, a nie pod koniec tej! Dla mnie to jest chore! Nie można rządzić państwem pod dyktando słupków sondażowych – skwitował zdenerwowany S. Gołek.

– Ja będę głosował przeciw tej obniżce. Dojdzie do kuriozalnej sytuacji, w której prezesi spółek miejskich będą zarabiać więcej niż burmistrzowie czy starostowie – dodał wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Jacek Grzelak.

 

Wojewoda wyręczy radnych

Przeciw uchwale obniżającej pensję staroście było 11 radnych, 2 wstrzymało się od głosu, kolejnych 2 w ogóle nie wzięło udział w głosowaniu.

Radni nie odważyli obniżyć podstawy pensji i dodatku funkcyjnego staroście, bo aż 19 z nich jest w koalicji. Nie mogli mu też zrekompensować straty (jak to miało miejsce w innych samorządach), podwyższając pozostałe dodatki, bo te akurat H. Janowicz już ma maksymalne.  Teraz za radnych pensję staroście obniży wojewoda.

Pensja starosty przed i po obniżce:
1. podstawa 6.000 zł – 4.800 zł
2. dodatek funkcyjny 2.577 zł – 2.100 zł
3. dodatek specjalny 2.760 zł – 2.760 zł
4. dodatek stażowy – 960 zł 960 zł

 

Napisz komentarz »