REKLAMA

Samorząd

Nowy prezes żagańskiego sądu

Opublikowano 13 lipca 2018, autor: Justyna Bareła

Michał Wołowicz (37 l.) od 2 lipca jest nowym prezesem żagańskiego Sądu Rejonowego.

M. Wołowicz pochodzi z Żar, mieszka w Zielonej Górze. Jako sędzia od początku pracuje w żagańskim Sądzie Rejonowym. Informacja o jego nominacji przyszła faksem z Ministerstwa Sprawiedliwości w poniedziałek, 2.07.

– Kompletnie się jej nie spodziewałem. To było dla mnie zupełne zaskoczenie – mówi M. Wołowicz.

M. Wołowicz sędzią jest od 6 lat, od 2 lat jest także przewodniczącym wydziału cywilnego żagańskiego Sądu Rejonowego. Studiował prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, aplikację odbywał w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

Jak sam przyznaje, od nominacji nie musiał podejmować żadnych krytycznych decyzji.

– Była prezes, pani sędzia Andżelika Suwalska, bardzo dobrze pełniła funkcję prezesa, wszystkie sprawy dotyczące sądu były prowadzone na bieżąco. Kadencja Wiceprezesa sądu pani sędzi Agnieszki Królewicz-Kniat kończy się z upływem roku, więc w ogóle nawet nie musiałem się zastanawiać nad powołaniem zastępcy – mówi.

 

Brakuje rąk do pracy

Pracę sądu również ocenia pozytywnie.

-Sprawność prowadzenia postępowań w Sądzie Rejonowym w Żaganiu jest dość dobra, pomimo niepełnej obsady sędziowskiej. Od ponad dwóch lat sąd boryka się z brakami kadry sędziowskiej, nieobsadzone są dwa etaty w wydziale cywilnym, co odbija się na sprawności postępowań w sprawach cywilnych. Na sześć etatów sędziowskich w wydziale cywilnym pracuje obecnie czterech sędziów. Trafia do niego najwięcej spraw, bo najczęściej dotyczą one przeciętnego mieszkańca. W zeszłym roku spraw cywilnych wpłynęło łącznie 7 tys. 123. A jest ich coraz więcej i prognozujemy, że będzie jeszcze więcej – przyznaje M. Wołowicz. – Krajowa Rada Sędziowska w tym tygodniu opiniuje kandydatów na sędziów, także do naszego sądu. Wiemy, że trafi do nas dwóch sędziów, mamy nadzieję, że już jesienią – dodaje.

Prezes nie planuje także zmniejszać swojego wymiaru czasu pracy na wokandzie.

– Najbliższy jest mi wydział cywilny, ale skupiać się będę na pracy całego sądu – zapewnia. I zapowiada: – W planach jest remont, odświeżenie wnętrza budynku i budowa windy zewnętrznej, z której będą mogły korzystać też osoby niepełnosprawne. Te zaplanowane już inwestycje wykonane będą w kolejnych latach.

Prezes ustalił za to nowy termin przyjmowania interesantów. Wybrać się można do niego w każdy wtorek w godz. 10:00-12:00.

Napisz komentarz »