REKLAMA

Kronika policyjna

Dzisiaj tylko pouczenie!

Opublikowano 06 lipca 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Tak od wtorku (10.07.) będą mówić policjanci, którzy rozpoczną ogólnopolski protest.

Na żarskiej komendzie policji zawisła flaga związku zawodowego policjantów. Rząd zgodził się na podwyżkę dla policjantów, ale to nawet nie połowa żądanej kwoty. Dlatego ogłosili protest.

Wyższe pensje

Policjanci mają kilka postulatów. Do najważniejszych należy podwyższenie pensji o 650 zł.  Oczekują płatnych nadgodzin i powrotu do systemu emerytalnego sprzed 2012 r. Godzą się na 25 lat pracy, ale nie chcą pracować do 55 roku życia.

Już od wtorku

Policyjni związkowcy rozpoczynają ogólnopolski protest od 10 lipca. Zamiast mandatów, będą wystawiać pouczenia.

– Protest zależy od woli policjanta. Ale w Żarach na pewno będziemy protestować – mówi asp. Tomasz Fudali, przewodniczący związku zawodowego policjantów w Żarach.

Jeżeli lipcowy protest nie przyniesie skutku, już od sierpnia policjanci zaczną strajk włoski. A to oznacza, że każdą czynność służbową będą wykonywać z przesadną i drobiazgową dokładnością. 

? Chcemy w przyszłym roku, zamiast obiecanych przez rząd 300 zł, otrzymać ok. 650 zł na policjanta ? mówi Rafał Jankowski, szef związku zawodowego policjantów w oficjalnym oświadczeniu.

Drogowi piraci i wandale nie powinni jednak zacierać rąk. Choć policjanci od wtorku będą z przymrożeniem oka patrzeć na nasze poczynania, nie oznacza to wcale, że wszyscy unikną kary. Policjanci o każdej karze mają decydować indywidualnie. Oznacza to, że sprawcy największych wykroczeń mogą być karani mandatami.

Nie śmierdzą groszem

W policji obowiązują grupy zaszeregowania. I tak, kursant odbywający szkolenie podstawowe może liczyć na 1 tys. 940 zł. Świeżo upieczony stróż prawa dostaje 2 tys. 830 zł. Referent – 3 tys. 165 zł, a dzielnicowy i kontroler ruchu drogowego – 3 tys. 491 zł. Detektyw i asystent zarobi średnio 3 tys. 748 zł. Policyjny ekspert – 5 tys. 196 zł, a komendant powiatowy – średnio 7 tys. 286 zł.

Napisz komentarz »