REKLAMA

Sport

„Szajba” za 100 koła

Opublikowano 06 lipca 2018, autor: TR.

Nowy motocykl za 100 tys. zł zbudował Arkadiusz „Szajba” Pawlukowicz z Jezior Dolnych koło Brodów Żarskich.

„Szajba” ma na swoim koncie kilka ciekawych projektów, w tym motocykl nazwany „Cedzior” na cześć kolegi, który zginął na motorze. Cedzior zdobył wiele nagród w topowych konkursach motocykli customowych.

– Z tamtym motocyklem w końcu się rozstałem i postanowiłem zbudować nowy. Od pomysłu do dzisiaj zeszło cztery lata ? wspomina Arek.

Bazą była honda goldwing, z której został tylko silnik i kawałek ramy. Cała reszta to własny projekt. Poszczególne elementy powstawały w różnych warsztatach tuningowych. Kosztowały sporo czasu i jeszcze więcej pieniędzy.

– Założeniem nie były osiągi, ale bardzo oryginalny wygląd. Stąd najszersze możliwe tylne koło, które ma 36 cm, a jego felga jest zbudowana z dwóch zespawanych rantów kół od samochodów. Szerokie koło wymusiło też zmianę sposobu przeniesienia napędu. Oryginalnie jest to wał kardana, ale u mnie napęd na tylne koło przenosi pasek, podobny jak w motocyklach marki Harley-Davidson. Cała reszta to części z najwyższej półki albo robione na zamówienie. Stąd koszt całości to około 100 tys. zł – zdradza konstruktor.

Inne innowacje to przednie zawieszenie na mono wahaczu i drążki kierownicze, takie jak w samochodach, zamontowane pomiędzy szeroką kierownicą a kołem.

Czas na mistrza świata

– Kierownica jest specjalnie taka szeroka, bo pozycja na motocyklu musi być lekko „rozbójnicka” ? wyjaśnia Arek. – Motocykl będzie miał premierę w czasie najbliższego zlotu w Łagowie, ale szykuję go na mistrzostwa świata w Kolonii w Niemczech. Mam już cztery tytuły mistrza Europy, to czas na mistrza świata ? zapowiada „Szajba”.

 

Napisz komentarz »