REKLAMA

Samorząd

Zbuntowany Trzebiel

Opublikowano 06 lipca 2018, autor: mk

Radni z gminy Trzebiel, wbrew narzuconym przez rząd nowym zasadom wynagradzania samorządowców, nie obniżyli pensji swojemu wójtowi.

Według rozporządzenia Rady Ministrów, pensje zasadnicze samorządowców mają być niższe o średnio 20 procent. Każdorazowo taką obniżkę muszą przegłosować radni. Na sesji w czwartek, 28.06., radni z Trzebiela wstrzymali się od głosu. W praktyce wstrzymanie się od głosu jest jednoznaczne ze sprzeciwem. Otwarcie przeciwko obniżce pensji wójta zagłosował tylko Eugeniusz Olejniczak, przewodniczący Rady Gminy, były wójt. Za obniżeniem pensji wójta nie podniósł ręki żaden radny.

Ile zarabia wójt

Wójt  Marek Iwlew zarabia 10 tys. 700 zł miesięcznie. 5 tys. 500 zł to wynagrodzenie zasadnicze. Od 1 lipca, po wprowadzeniu nowego rozporządzenia, maksymalna stawka w gminie liczącej do 15 tys. mieszkańców (gmina Trzebiel) wynosi 4 tys. 700zł. Dodatek specjalny, jaki otrzymuje wójt, to 2 tys. 200 zł. Dodatek funkcyjny to kolejne 1 tys. 900 zł (maksymalna stawka), zaś dzięki wysłudze lat, na konto wójta wpływa kolejne 1 tys. 100 zł.

Rozstrzygnie wojewoda

Podobnie jak w przypadku starosty żarskiego Janusza Dudojcia, któremu radni powiatowi również nie obniżyli pensji, sprawą wynagrodzenia M. Iwlewa zajmie się wojewoda. Ma on 30 dni, by wydać rozstrzygnięcie nadzorcze. Oznacza to, że sam obniży wynagrodzenia starosty i wójta.

Napisz komentarz »