REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Dla kogo krótsza kolejka?

Opublikowano 29 czerwca 2018, autor: jb

Od 1 lipca osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, będą mogły bez kolejki korzystać z porad lekarzy. Termin ich wizyty ma być ustalany maksymalnie w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia się do rejestracji.

Takie zmiany to efekt protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie.W teorii osoby, które zgłoszą się do lekarza, powinny być przyjęte bez kolejki tego samego dnia. W praktyce może to potrwać trochę dłużej.

– Do poradni specjalistycznej, np. endokrynologa, taki pacjent może przyjść bez skierowania od lekarza rodzinnego. Termin wizyty u lekarza ma mieć wyznaczony w ciągu siedmiu dni roboczych od zgłoszenia się do rejestracji – tłumaczy Joanna Branicka, rzecznik oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Zmiany dotyczą też rehabilitacji, na nią jednak skierowanie jest potrzebne, tak jak dotychczas.

– Rehabilitacja dla tych osób będzie prowadzona bez limitu. Oznacza to, że konkretny zakład rehabilitacyjny otrzyma pieniądze z NFZ za tylu takich pacjentów, ilu przyjmie, niezależnie od wysokości wcześniej ustalonego kontraktu – tłumaczy rzeczniczka.

Jeden lekarz wszystkich nie przyjmie

Czy spowoduje to, że kolejki – i tak już przecież niemałe – dla pozostałych pacjentów się wydłużą?

– Do tej pory z wizyty w ciągu 7 dni korzystały już inne osoby uprawnione, m.in. weterani wojenni czy kobiety w ciąży. Taki przywilej miały też osoby ze skierowaniem z dopiskiem „pilne”. Pogodzenie takich wizyt z normalnymi kolejkami do tej pory nam się udawało. Nie wiemy jeszcze, co będzie dalej – mówi Marek Femlak, zastępca dyrektora 105. Szpitala Wojskowego w Żarach. I dodaje: – Nie wiemy jeszcze, czy trzeba będzie wydłużać godziny pracy przychodni, czy zatrudniać dodatkowych lekarzy. Problemem może być po prostu brak rąk do pracy i fakt, że jeden lekarz nie jest w stanie jednego dnia przyjąć wszystkich chętnych pacjentów. Jeżeli mówimy o orzeczeniach w stopniu znacznym, to możemy podejrzewać, że najwięcej pacjentów zgłaszać się będzie do poradni ortopedycznej, neurologicznej i kardiologicznej.

Znaczy stopień niepełnosprawności przyznawany jest osobom powyżej 16. roku życia, kryterium jest m.in. całkowita niezdolność do pracy i konieczność sprawowania nad nimi opieki. Aby skorzystać z uprawnienia do szybszej wizyty przy rejestracji, pacjent będzie musiał pokazać orzeczenie  o niepełnosprawności, a nie legitymację osoby niepełnosprawnej.
Napisz komentarz »