REKLAMA

Samorząd

Wójt zarobi 1 zł mniej

Opublikowano 29 czerwca 2018, autor: Justyna Bareła

O złotówkę mniej zarabiać będzie od lipca wójt gminy Wymiarki Wojciech Olszewski.

Obniżki pensji samorządowców – wójtów, burmistrzów i starostów – to efekt decyzji rządu, uchwalić je muszą jednak radni. W Wymiarkach radni zrobili to tak sprytnie, że wójt zmiany nie odczuje. Decyzję podejmowali na nadzwyczajnej sesji w czwartek, 21.06.

Tu ucięli, tam dodali

Ostatnią podwyżkę pensji radni zatwierdzili wójtowi w grudniu 2016 roku. Od tamtej pory dostawał łącznie 9 tys. 50 zł miesięcznie. Było to 5 tys. zł pensji zasadniczej, 1 tys. 600 zł dodatku funkcyjnego, 1 tys. 650 zł dodatku specjalnego i 800 zł za stażowe.

Teraz, po zmianie, którą trudni nazwać obniżką, na konto wójta wpływać będzie… 9 tys. 49 zł. Co prawda radni zmniejszyli wójtowi pensję zasadniczą, ale do maksymalnej możliwej stawki, czyli 4 tys. 700 zł, za to podnieśli mu dodatek funkcyjny do maksymalnego pułapu 1 tys. 900 zł. Na poziomie 1650 zł utrzymali wójtowi dodatek specjalny. Stażowe wójta, naliczane od pensji zasadniczej, wynosi 799 zł.

Większość za

Nie wszystkim zmiany się podobały. Radny Marek Czarkowski na początku sesji złożył wniosek, by wójtowi przywrócić pensję do stawki sprzed podwyżki, czyli 7 tys. 366 zł, ale jego propozycja nie została wzięta pod uwagę.

-To była sesja nadzwyczajna, więc nie mogłam już dodawać zmian w jej porządku. Jak radny będzie jeszcze chciał, może swój wniosek złożyć do przegłosowania, ale na zwyczajnej sesji – tłumaczy przewodnicząca Rady Gminy, Halina Kiszka.

W obecności 14 radnych (nieobecna Joanna Szwir) radni zatwierdzili nową pensję większością 8 głosów.

 

Napisz komentarz »