REKLAMA

Sport

Skoki w kałużach

Opublikowano 29 czerwca 2018, autor: Małgorzata Fudali Hakman

15. Międzynarodowy Konkurs Skoków o Tyczce miał być świętem w Żarach. Obchody jubileuszu pokrzyżowała pogoda. Ulewny deszcz i przenikliwe zimno uniemożliwiły skoczkom rozwinięcie skrzydeł.

Przed mityngiem odsłonięto kolejną gwiazdę znanego sportowca. W tym roku uhonorowany został zapaśnik, wychowanek Agrosu Żary, Mieczysław Tracz.

Na liście startowej znaleźli się Paweł Wojciechowski (mistrz świata z 2011 roku i brązowy medalista z 2015, rekord życiowy 5,93) i Piotr Lisek (wicemistrz świata z 2017 roku i brązowy medalista z 2015, rekord życiowy 6,00). Oprócz nich do walki miał się włączyć ubiegłoroczny zwycięzca mityngu, Ukrainiec Vladyslav Malykhin i tryumfator z 2013 roku, Piotr Sobera. Niestety, mimo iż padał ulewny deszcz, konkurs rozpoczęto, ale ciągle go przerywano z powodu wody, która zalegała na rozbiegu i zeskoku. Organizatorzy ścierali ją wszystkim, czym się dało, ale nawierzchnia była bardzo nasiąknięta i śliska.

Faworyt odpuścił

W takich warunkach nie poradził sobie faworyt, P. Wojciechowski, który nie zaliczył żadnej wysokości. Oddał tylko dwa skoki na wysokości 5,35. Z trzeciej próby zrezygnował.

– Ciężko mi się dzisiaj skakało. Jakby mało było tego, że taka pogoda, to zacząłem odczuwać ból ścięgna Achillesa. Odpuściłem, bo uważam, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Bardzo żałuję, bo mityng w Żarach należy do moich ulubionych – stwierdził zawodnik, zaraz po zejściu z rozbiegu.

Najlepiej w takich warunkach poradził sobie P. Lisek. Najpóźniej zaczął skakać i być może to był klucz do sukcesu, bo deszcz przestał padać i zrobiło się troszkę cieplej. W pierwszych podejściach zaliczył 5,35, a także 5,45 i 5,65. Na koniec zaatakował rekord mityngu 5,77, należący do P. Wojciechowskiego i zaordynował wysokość 5.80. Przy dopingu garstki najodważniejszych kibiców, bliski był pokonania tej wysokości w ostatnie próbie.

? Przebieg konkursu, mimo pogody, trzymał w napięciu. Szkoda, że ten deszcz pokrzyżował szyki zawodnikom i organizatorom, choć oczywiście wszystko jak zwykle w Żarach było zapięte na ostatni guzik ? stwierdził zwycięzca P. Lisek.

Wyniki XV Memoriału Tadeusza Ślusarskiego w Żarach: 1. Piotr Lisek – 5,65, 2. Vladyslav Malykhin (Ukraina) – 5,35, 3. Robert Sobera – 5,25, 4. Karol Pawlik – 5,25, 5. Porranot Purahong (Tajlandia) – 4,85.

Napisz komentarz »