REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Burmistrz odszedł nagle

Opublikowano 22 czerwca 2018, autor: Piotr Piotrowski

Aleksander Janus (65 l.), były burmistrz Iłowej, zmarł nagle, po operacji usunięcia guza mózgu.

A. Janus tydzień temu był operowany w nowosolskim szpitalu. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że po usunięciu niezłośliwego guza, został wybudzony ze śpiączki, ale zmarł w wyniku pooperacyjnych powikłań, we wtorek, 19 czerwca. Rodzina odmówiła komentarza w tej sprawie.

Janus był sekretarzem Urzędu Miejskiego w Iłowej, później radnym miejskim (1998-2002).  Jako burmistrz rządził Iłową w latach 2002-06. Przez ponad 20 lat pracował w żagańskim Urzędzie Skarbowym, jako starszy komisarz skarbowy i starszy kontroler.

– Olek był niezwykle sumiennym i pracowitym urzędnikiem. Niedawno, bo trzy miesiące temu, żegnaliśmy go, gdy odchodził na emeryturę. Bardzo się cieszył, że będzie miał więcej czasu dla rodziny – mówi Beata Krzyśków, pracownik żagańskiego US. – Jesteśmy wszyscy w szoku i ogromnym smutku. Tym bardziej, że nie chorował przewlekle i zmarł nagle.

Wspaniały kolega, fachowy urzędnik

Z A. Janusem przyjaźnił się Józef Brzezicki, obecnie kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Iłowej.

– Ciągle nie mogę się pogodzić z myślą, że z Olkiem już nie porozmawiam. Wiem, że miał iść na zabieg, ale z tego, co opowiadał, nie był on groźny dla życia. Rokowania lekarzy były dobre – opowiada. I wspomina: – Razem studiowaliśmy ekonomię. Również karierę w iłowskim samorządzie zaczynaliśmy w tym samym czasie. Ja byłem naczelnikiem w Urzędzie Miasta, gdy on pełnił rolę sekretarza. Wspaniały kolega, życzliwy i fachowy urzędnik. W 2002 r., mimo że byłem radnym z jego opozycji, zaproponował mnie na przewodniczącego Rady Miasta. Zapamiętam go jako samorządowca potrafiącego rządzić ponad podziałami i zjednywać sobie ludzi.

Obecny burmistrz Paweł Lichtański przyznaje, że dużo się nauczył od A. Janusa.

– Można powiedzieć, że rządząc gminą, wzoruję się na nim – mówi Lichtański.

Najbliżsi i znajomi pożegnają byłego burmistrza Iłowej w sobotę, 23 czerwca.
Napisz komentarz »