REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Sądy bez prezesów

Opublikowano 15 czerwca 2018, autor: bj

Bez prezesów, w zmniejszonym składzie – tak już wkrótce pracować będą sądy – żarski i żagański.

Jeszcze tylko do jutra (do soboty, 16.06.) Sąd Rejonowy w Żarach ma prezesa. Kadencja Anny Tecław kończy się dokładnie 16.06. I na razie nie wiadomo, kto będzie pełnił tę funkcję. Biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdza, że nowy prezes nie został powołany.  Za dwa tygodnie ten sam kłopot dotknie żagański sąd, bo 29.06. kończy się misja Andżeliki Suwalskiej.

Obie prezeski mają za sobą tylko jedną kadencję, zatem możliwe jest pełnienie przez nie jeszcze drugiej.

Prezesów sądów powołuje minister sprawiedliwości, wybierając spośród sędziów sądu rejonowego bądź okręgowego. Jeżeli prezes sądu nie został powołany, funkcję tę wykonuje, nie dłużej niż sześć miesięcy, wiceprezes sądu. W Żarach obowiązki prezesa przejmie wiceprezes, czyli Arkadiusz Pintal. Tyle tylko, że i jego kadencja kończy się z końcem czerwca.

To kolejne utrudnienie po tym, jak z żarskiego sądu został przeniesiony (od 1.06) do Rzeszowa sędzia wydziału cywilnego, Łukasz Oliwa. I na razie nie ma widoków na następcę.
W Żaganiu kadencja wiceprezeski, czyli Agnieszki Królewicz-Kniat, potrwa do grudnia.

W sądzie od pracowników nieoficjalnie słyszymy, że teraz wszystko załatwia się za pośrednictwem faksów. Jak taka organizacja przełoży się na działanie sądów, mieszkańcy będą się mogli przekonać. Oby to nie było zbyt bolesne doświadczenie.
Napisz komentarz »