REKLAMA

Samorząd

Mniej kasy dla wójta

Opublikowano 15 czerwca 2018, autor: mk

Leszek Mrożek, wójt gminy Żary, od lipca będzie zarabiać o 600 zł mniej niż do tej pory.

Podczas sesji 7 czerwca rady zagłosowali za obniżeniem pensji wójta. Dziewięciu było za, dwóch przeciw, a jeden się wstrzymał.

Taki przepis

O tym, że samorządowcy będą zarabiać mniej, zdecydował rząd. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, pensję wójtom i burmistrzom radni muszą obniżyć o 20 procent. To jednak wcale nie oznacza, że zbiednieją tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Do ich podstawowej pensji, doliczane są jeszcze dodatek funkcyjny, dodatek specjalny i stażowe za wysługę lat.

Aż tak bardzo nie zbiednieją

W gminach liczących do 15 tys. mieszkańców (gmina Żary), minimalna pensja zasadnicza burmistrza wynosiła 4 tys. 200 zł, a maksymalna 5 tys. 900 zł. Obecnie rząd obniżył je odpowiednio do 3 tys. 400 zł i 4 tys. 700 zł. Dodatek funkcyjny wynosił maksymalnie 2 tys. 100 zł, dziś jest to 1 tys. 900 zł. Niezmienione zostały widełki dodatku specjalnego, który naliczany jest w przedziale od 20 do 40 procent sumy pensji zasadniczej i dodatku funkcyjnego.

Ile zarabiać będzie wójt?

W czerwcu wójt po raz ostatni zarobi 10 tys. 780 zł. Od lipca jego pensja wynosić będzie 10 tys. 180 zł. Zmaleje równo o 600 zł. I tak 4 tys. 700 zł będzie wynosić pensja zasadnicza wójta (maksymalna stawka dla wójta w gminie do 15 tys. mieszkańców). Dodatek za wysługę lat to 940 zł, dodatek funkcyjny – 1 tys. 900 (maksymalna stawka) zł, a dodatek specjalny – 2 tys. 640 zł.

– Zostało to nam odgórnie narzucone, chociaż wiem, że niektóre samorządy nie podejmą takiej uchwały – skomentował po głosowaniu L. Mrożek. – Ale skoro nam ktoś każe, żebyśmy mniej zarabiali, to ja się do tego dostosuję – mówi wójt. I zapewnia, że nie ma żalu do radnych za zmniejszenie mu pensji.
Napisz komentarz »