REKLAMA

Samorząd

Żagań znowu się zadłuża

Opublikowano 01 czerwca 2018, autor: Piotr Piotrowski

Na kolejny kredyt zgodzili się żagańscy radni – tym 1,2 mln zł.

Pieniądze pójdą na modernizacją targowiska miejskiego. Zadłużenie miasta na koniec ub. roku wynosiło 14 mln 164 tys. zł. Wzrośnie dwukrotnie, bo burmistrz Daniel Marchewka w roku wyborczym chce zrealizować masę inwestycji. Od Banku Gospodarstwa Krajowego pożyczy 16 mln 220 tys. zł. Do tego koszty obsługi kredytu – ponad 2 mln 370 tys. zł. 

Ale to nie koniec – na zaciągnięcie kolejnego kredytu radni zgodzili się na piątkowej sesji (25.05.). Mowa tu o 1 mln 200 tys. zł, których burmistrz potrzebuje, aby zmodernizować targowisko przy ul. Sportowej. Inwestycja ruszy latem.

Skarbniczka Teresa Łapczyńska tłumaczyła radnym, że inwestycja nie została ujęta w planie zadań finansowanych z 16 mln zł kredytu, bo dopiero w tym roku zapadła decyzja o dotacji unijnej na remont targowiska. Stąd osobna uchwała o jego zaciągnięciu.

 – Kredyt zostanie zaciągnięty zarówno na wkład własny, jak i pokrycie unijnej dotacji, którą miasto otrzyma dopiero po zakończeniu inwestycji – tłumaczyła radnym skarbniczka.

Co powstanie na Sportowej za 1,2 mln zł? Dwa budynki – handlowy i socjalny, miejsca pod stragany niezwiązane z gruntem, oświetlenie, elementy małej architektury i zieleń.

Licząc najnowszy kredyt, zadłużenie Żagania wyniesie już ok. 34 mln zł.
Napisz komentarz »