REKLAMA

Kultura, Oświata

Na góralską nutę, do białego rana

Opublikowano 01 czerwca 2018, autor: Piotr Piotrowski

Na 19. już festynie „W maju na pasionku” w Brzeźnicy nie zabrakło tańców, śpiewów i zabawy, oczywiście na góralską nutę.

Pasionek (w sobotę, 26 maja) był szczególny, bo połączony z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na scenie zaprezentowali się główni aktorzy – potomkowie Górali Czadeckich, którzy osiedlili się w gminie Brzeźnica po II wojnie światowej. Swoje tradycje, tańce ludowe, obyczaje i świąteczne obrzędy kultywują w zespołach „Watra” oraz „Mała Watra”.
– To już 49. rok naszej działalności – powiedziała nam w sobotę, Jadwiga Parecka, założycielka obu „Watr”. – Oba zespoły skupiają dziś kilka pokoleń. Są w niej 80-latkowie, jak i kilkuletnie dzieci. Tańczymy, śpiewamy,  kultywujemy tradycje i obyczaje naszych przodków z terenów dawnej Rumunii, również poprzez gwarę i kuchnię. Dziś na scenie zatańczyliśmy ludowe tańce do muzyki granej na oryginalnym instrumencie Górali Czadeckich – cymbałach.

Na scenie podczas Pasionka zaprezentowały się również zaprzyjaźnione z Watrą zespoły: Stanowianie z Stanowa, Źródełko z Wichowa, Amigo z Żagania oraz Lutnia z Żagania. 

Na góralską i discopolową nutę mieszkańcy bawili się do białego rana.

 

Napisz komentarz »