REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Żelazne konie w Żaganiu

Opublikowano 25 maja 2018, autor: Piotr Piotrowski

3 tysiące żołnierzy USA, a z nimi czołgi i wozy opancerzone, już w Żaganiu.

Żołnierze Grupy Bojowej „Iron Horse”, czyli „Żelazny Koń” z Teksasu, zastąpią brygadę 1 Dywizji Piechoty z Kansas, zwaną „Brygadą Sztyletów”.

– Jesteśmy skoszarowani w obozowisku na Karlikach. Będziemy kilka tygodni, a potem rozjedziemy się do innych baz w Polsce, a także krajów nadbałtyckich – mówi John, który 24.05. spacerował z kolegami po żagańskim Rynku. – Macie dużo zabytków i dróg z kostki brukowej. Chodzimy do pizzerii, chociaż polskie kotlety też nam smakują.

Uwaga na drogach!

Do baz pod Żaganiem, w Świętoszowie i Bolesławcu, Amerykanie przywiozą swoje czołgi Abrams, wozy opancerzone Bradley i haubice Paladin.

– To będzie trzecia zmiana amerykańskich brygad. Żołnierze z Teksasu zostaną rozlokowani w czterech bazach: na podżagańskich Karlikach, w ośrodku poligonowym Trzebień, w Świętoszowie i Bolesławcu – informuje mjr Artur Pinkowski, rzecznik żagańskiej Czarnej Dywizji. I ostrzega kierowców przed wzmożonym ruchem kolumn wojskowych na drogach w regionie. – Utrudnienia na drogach mogą wystąpić do pierwszych dni lipca – zdradza Pinkowski.

Napisz komentarz »