REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Dzieci uratowały życie tacie

Opublikowano 25 maja 2018, autor: Piotr Piotrowski

Gdy ich tata dostał drgawek, Ola (10 l.) i Kacper (14 l.) nie wpadli w panikę. Wiedzieli, jak mu pomóc. I uratowali mu życie.

Grzegorz Chabiniak (43 l.) wrócił do domu z pracy w żarskim Kronopolu. Miał nockę, więc położył się rano spać. Jego córeczka Ola, która tego dnia miała wolne od szkoły, przytuliła się do tata. Kilkanaście minut później pan Grzegorz dostał drgawek. Ola poderwała się z płaczem i pobiegła po starszego brata, Kacpra, który w tym czasie był w innym pokoju.

– Tato tracił przytomność, dusił się i miał drgawki. Wykręciłem numer alarmowy 112, po czym razem z siostrą obróciliśmy tatę na bok. Uczyli nas na szkoleniach w ochotniczej straży pożarnej, że pozycja boczna umożliwia drożność górnych dróg oddechowych – opowiada Kacper. Gdy dyspozytorka wysłała karetkę, Ola zadzwoniła do mamy, aby natychmiast przyjechała z pracy.

Pan Grzegorz przeżył.

– Straciłem przytomność i zacząłem się dusić. Badanie wykazało, że stało się tak najprawdopodobniej z przemęczenia. Życie w biegu, zbyt dużo pracy zrobiło swoje. Lekarze podkreślali, że gdyby nie dzielna postawa moich dzieci, mógłbym się udusić. Przeszedłem już szereg badań, będę żyć – podkreśla z uśmiechem. I dodaje: – Ola należy do Dziecięcej Drużyny Pożarniczej, Kacper – do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Brzeźnica. Widać, dużo się już nauczyły podczas szkoleń z pierwszej pomocy dla ochotników. Jestem z nich dumny.

Ola i Kacper zostali docenieni przez OSP i wójta gminy. Na uroczystej zbiórce dostali dyplomy z podziękowaniami i nagrody rzeczowe.
Napisz komentarz »