REKLAMA

Zdrowie

Gdy dziecko złamie rękę

Opublikowano 18 maja 2018, autor: Justyna Bareła

Jeżeli twoje dziecko skręci nogę, złamie rękę albo zrani się tak, że będzie potrzebowało szycia, pomoc powinno otrzymać na miejscu, w Żarach i Żaganiu.

O to, by dzieci z takimi urazami mogły być leczone na miejscu, zabiegał wojewódzki konsultant ds. chirurgii dziecięcej Piotr Gajewski. W lubuskim oddziały chirurgii dziecięcej są dwa – w Gorzowie i w Zielonej Górze, gdzie głównie trafiali mali pacjenci z naszego regionu.

– Obecnie liczba dzieci zgłaszających się do szpitali w Gorzowie i w Zielonej Górze, około 100 na dobę, przekracza możliwości zabezpieczenia im właściwej pomocy. W szczególności dotyczy to poradni chirurgii dziecięcej oraz SOR – uzasadnia P. Gajewski.

Według Gajewskiego, do Gorzowa i Zielonej Góry powinny trafiać dzieci, które potrzebują zabiegów pod narkozą, mają skomplikowane złamania i rozlegle oparzenia. A przywożone są też te z drobniejszymi urazami.

Lekarz oceni

Do tej pory dzieci z urazami w każdym przypadku były odsyłane do Zielonej Góry. Teraz lekarze na miejscu ocenią, czy sami mogą udzielić pomocy.

 – Rodzice mogą nie wiedzieć, czy dziecko ma poważne złamanie, czy wymaga tylko powierzchownego leczenia. Każdorazowo sytuację oceni lekarz. On podejmie decyzję, czy trzeba je odsyłać do Zielonej Góry – mówi Marek Femlak, zastępca dyrektora 105. Szpitala Wojskowego.

W sprawie finansowania leczenia małych pacjentów zorganizowano spotkanie w zielonogórskim NFZ w piątek, 11.05.Ustalono, gdzie w naszym regionie będzie udzielana pomoc w takich przypadkach. W Żarach poradnię ortopedyczną prowadzi 105. Szpital Wojskowy i Centrum Medyczne Eskulap, w Żaganiu – 105. Szpital Wojskowy. Poradnię chirurgiczną, oprócz 105., ma Szpital na Wyspie. Izby Przyjęć są w szpitalach w Żaganiu i Żarach, SOR działa przy 105. w Żarach.

– Te zasady przyjęć pacjentów do 18 roku życia już obowiązują – potwierdza Joanna Braniewska, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Do poradni ortopedycznych można się zgłaszać z dziećmi w przypadkach złamań i urazów kostnych, do poradni chirurgii ogólnej – z wszelkimi ranami, które wymagają szycia, silnymi bólami brzucha.

 – W przypadku krwawienia można zgłosić się na Izbę Przyjęć lub SOR. Tu robione są pierwsze podstawowe badania, prześwietlenie i diagnostyka. Gdy sytuacja będzie tego wymagać, dziecko zostanie skierowane do szpitala w Zielonej Górze. Jeśli nie, pomoc otrzyma na miejscu – tłumaczy M. Femlak.

Napisz komentarz »