REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Żagań bez okulisty

Opublikowano 18 maja 2018, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Żagania i okolic będą musieli zapłacić za wizytę u okulisty. Przychodnia przy ul. Piłsudskiego wkrótce kończy swoją działalność.

Jedyna poradnia okulistyczna, mieszcząca się przy ul. Piłsudskiego, przyjmująca bezpłatnie pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, kończy swoją działalność.

– Moja umowa z funduszem kończy się 30 czerwca i nie zamierzam jej przedłużyć – mówi okulista, Aleksandra Janowska, która prowadzi poradnię.

A. Janowska przyznaje, że zapisy skończyły się tak naprawdę już w grudniu ubiegłego roku.
 – Dziennie miałam 20-30 pacjentów. Nie tylko z Żagania i okolic, ale i Szprotawy, Małomic i Świętoszowa. Wcześniej pracowałam z drugim okulistą, ale on zrezygnował. Po 19 latach prowadzenia poradni, pora odpocząć – zapowiada. Ale zastrzega: – Będę przyjmować pacjentów, ale prywatnie.

Co na to NFZ? W tej sytuacji ogłosi konkurs na świadczenia okulistyczne.  A to może potrwać nawet kilka miesięcy.

 – Szkoda, bo to była jedyna bezpłatna poradnia w Żaganiu. Teraz trzeba będzie słono płacić za prywatne wizyty u okulistów  – mówi Krystyna Czopek, którą spotkaliśmy we wtorek, 15 maja, w poradni przy ul. Piłsudskiego. – Wychodzi na to, że płacimy składki, a i tak musimy leczyć się za własne pieniądze. Ja jestem po operacji zaćmy, teraz czeka mnie zabieg na drugie oko. A każda wizyta kontrolna kosztuje.

Mieszkańcom pozostają prywatne wizyty. Standardowe badanie to 100 zł.

Napisz komentarz »