REKLAMA

Zdrowie

Piękny, ale trudny zawód

Opublikowano 18 maja 2018, autor: Justyna Bareła

To trudny zawód, dlatego brakuje rąk do pracy. Średnia wieku pielęgniarek w 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu sięga 55 lat. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych (piątek, 11.05.) dostały kwiaty i słodycze.

Spotkanie w Hotelu Willa Park zorganizowało dla pielęgniarek Starostwo Powiatowe w Żaganiu. Był poczęstunek i kwiaty.

W żagańskim oddziale 105. Szpitala Wojskowego pracuje 19 położnych i 113 pielęgniarek (w całym szpitalu jest 21 położnych i 302 pielęgniarki). Rąk do pracy brakuje, średnia wieku sięga 55 lat. Pensja pielęgniarki w szpitalu zaczyna się od kwoty ok. 2 tys. 400 zł.

– Jesteśmy w stanie przyjąć każdą pielęgniarkę, która się do nas zgłosi. Szczególne braki są na oddziale kardiologicznym, gdzie często panie muszą brać nadgodziny albo kierujemy tam też pielęgniarki z innych oddziałów. Dodatkowo, staramy się zatrudniać opiekunki medyczne, które mogą odciążyć pielęgniarki w niektórych pracach – mówi Marek Femlak, zastępca dyrektora 105. Szpitala Wojskowego.

Nie odchodzę, bo jestem jedyna

Podczas uroczystości pamiątkowe dyplomy wręczono paniom, które świętowały jubileusze. 45-lecie pracy obchodziła Janina Kowalska, która na co dzień pracuje w przychodni lekarza rodzinnego w Niegosławicach.

– W moim domu nikt nie zajmował się medycyną. Ja po prostu lubię ludzi, więc wybrałam studium pielęgniarskie – mówi. – Mam już dawno wiek emerytalny, ale nie odchodzę, bo jestem jedyna w Niegosławicach i nie ma nikogo na moje miejsce – dodaje. 

W tym roku, 40-lecie pracy obchodzą: Bożena Kajper, Wiesława Strzelecka, Teresa Kowalczuk, Krystyna Bugaj, Leokadia Lniak, Barbara Masztalerz, Barbara Backiel, Genowefa Suchocka, Wanda Nalepa, Krystyna Babula; 30-lecie – Teresa Pałac, Marzena Majewska, Jadwiga Kuczyńska, Barbara Stępniewska, Mariola Bajor, Helena Kasperska, a 20-lecie: Anna Tracz i Ewa Dubicka.

Nagród finansowych dla pielęgniarek z okazji ich święta nie było.

Napisz komentarz »