REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Rozbiorą Hayduka

Opublikowano 11 maja 2018, autor: bj

Była zgoda konserwatora, teraz jest pozwolenie ze starostwa na rozebranie najbardziej zdewastowanej przez pożar części pasażu Hayduk przy ul. Moniuszki w Żarach.

Pozwolenie na rozbiórkę części pasażu handlowego Hayduk przy ul. Moniuszki wydało (16.04.) dla właściciela budynku żarskie Starostwo Powiatowe. Chodzi o to, by usunąć elementy, które mogą się oderwać i spaść oraz zabezpieczyć teren tak, by nie wchodziły do środka przypadkowe osoby.

Przypomnijmy. Pasaż  Hayduk w Żarach spalił się w sylwestra 2017 roku. Pożar rozpoczął się w nocy. Strażacy na miejsce przyjechali, gdy zajęta była już blisko połowa dachu. Pożar błyskawicznie pożerał kolejne części budynku. Po kilku godzinach zawalił się dach i strop. Płomienie strawiły większą część pasażu. Co chwilę słychać było wybuchy. Akcja gaśnicza trwała ponad 30 godzin. Pożar gasiło 80 strażaków.

Do gołej ziemi

Zgodnie z planem, do zera rozebrany zostanie duży fragment wnętrza – strona, gdzie mieściła się apteka, sklep ze sprzętem i akcesoriami ortopedycznymi, sklep RTV Euro AGD. Te pomieszczenia zostaną rozebrane w części. Bo ich fragmenty od frontu (znajdujące się od strony ul. Moniuszki) pozostaną. Podobnie jak nie będzie naruszony lokal, gdzie mieścił się bank i pomieszczenia techniczne. Zniknie za to zupełnie dawne laboratorium Medica, część składu meblowego, korytarz. Łącznie prawie 1 tys. mkw. z ogólnej powierzchni ok. 3 tys 250 mkw.

Wszystko dlatego, że ich stan techniczny w ocenie specjalistów jest opłakany. W ogniu spłonęły stropy i konstrukcja budynku. Pozostały w tym miejscu tylko zgliszcza, w których znajdują się pozostałości betonu, szkła, sprzętów. Według fachowców – osłabione, miejscami przechylone ściany, już zawilgocone (podczas akcji gaśniczej, potem po deszczach), a także później przemarznięte, mogą zwyczajnie runąć.

Zgodnie z pozwoleniem, rozbiórka ma być przeprowadzana ręcznie, wyłącznie przy pomocy urządzeń pneumatycznych, bez zwalania murów. Pręty zbrojeniowe mają być cięte odcinkami, przy użyciu palników acetylenowych.

Po wywiezieniu gruzu, ściany i wszystkie elementy konstrukcji zostaną usunięte. Pozostałe ściany mają zostać zabezpieczone przez dalszym niszczeniem, odchylaniem się od pionu.

Pozwolenie na rozbiórkę jest ważne do końca 2018 r. Właściciel pasażu odmówił komentarza w sprawie.

Napisz komentarz »