REKLAMA

Praca

Więcej dla bezrobotnych

Opublikowano 18 maja 2018, autor: Justyna Bareła

Powiatowe Urzędy Pracy dostały dodatkowe pieniądze dla długotrwale bezrobotnych. Są też ułatwienia dla przedsiębiorców przy zatrudnianiu obcokrajowców.

Dodatkowe 442 tys. zł dostał żagański PUP na aktywizację osób długotrwale bezrobotnych. Ze skierowań do pracy mogą skorzystać 54 osoby, pieniądze pójdą na roboty publiczne, siedmiu pracodawców może się starać o refundację doposażenia miejsc pracy.

– Osoba długotrwale bezrobotna to taka, która jest w naszych rejestrach od minimum dwóch lat i była w tym czasie przynajmniej 12 miesięcy bezrobotna. Roboty publiczne trwają sześć miesięcy, tygodniowo pracuje się po 20 godzin – tłumaczy Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP. 

W żarskim PUP są dodatkowe pieniądze na aktywizację 30 osób.

– Otrzymaliśmy 175 tys. 900 zł dla długotrwale bezrobotnych i osób powyżej 45. roku życia. Z tych pieniędzy realizowane będą staże, prace interwencyjne i roboty publiczne – mówi Danuta Zamaro z PUP.

 

Co zostało?

Ile pieniędzy zostało jeszcze w pośredniakach na pozostałe formy wsparcia bezrobotnych.

W powiecie żarskim dla osób do 30. roku życia są 4 miejsca na dotacje na założenie własnej firmy (maksymalnie 16 tys. zł), 7 pracodawców może skorzystać z refundacji na utworzenie miejsca pracy.

– Mamy także pieniądze dla osób z orzeczeniami o niepełnosprawności z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 30 tys. zł na jedną dotację. W PUP są także pieniądze na staże, z których może skorzystać łącznie 10 osób. Możemy przyznać jeszcze bony na zasiedlenie o wartości 5 tys. zł dla czterech osób – wymienia D. Zamaro.

 Żagański PUP ma jeszcze około 1,5 mln zł.

– 600 tys. zł to pieniądze przeznaczone dla osób do 30. roku życia, 400 tys. zł dla osób starszych, kolejne 530 tys. zł mamy do podziału dla bezrobotnych bez względu na wiek. Przyjmujemy wnioski na wszystkie formy pomocy – dodaje H. Janowska.

 

Dla obcokrajowców

Nowością jest to, że mniej formalności mają do załatwienia ci pracodawcy, którzy chcą uzyskać pozwolenie na pracę dla obcokrajowców w swojej firmie. Dziś można zatrudnić obcokrajowców na 6 miesięcy na podstawie informacji starosty o tym, że w powiecie nie ma możliwości uzupełnienia braków kadrowych. Można przyjąć pracownika na 9 miesięcy, ale wyłącznie do prac sezonowych, m.in. w leśnictwie, gastronomii. Jeżeli chcemy pracownika na dłużej, potrzebne jest pozwolenie na pracę wydawane przez wojewodę, ale nie trzeba już wcześniej odbierać informacji starosty w PUP.

Dodatkowo wojewoda zwiększył z 10 do 58 liczbę zawodów, w których można się starać o pozwolenie na pracę dla cudzoziemca bez informacji od starosty. Na liście znaleźli się m.in. barman, betoniarz, blacharz, kierowca autobusu, kosmetyczka, magazynier, pielęgniarka, pracownik socjalny, księgowy, stolarz czy psycholog.

Napisz komentarz »