REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Domagają się ronda

Opublikowano 18 maja 2018, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy i radni z Żagania domagają się budowy ronda na skrzyżowania ul. Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Keplera i Piłsudskiego. Petycja już trafiła do właściciela dróg.

Na utrudnienia w ruchu narzekają kierowcy. A to dlatego, że po godzinie 18.00 wyłączana jest sygnalizacja świetlna i to, co się dzieje na skrzyżowaniu, przypomina wolną amerykankę.

– Auta z czterech ulic nawzajem wymuszają na sobie pierwszeństwo – mówi nasz czytelnik, pan Roman.

W sprawie budowy ronda petycję do Zarządu Dróg Wojewódzkich złożyli radni: Radosław Kwiecień, Sebastian Kulesza i Piotr Łoś.

– Korki w tym rejonie miasta i nerwy kierowców znikną, jeśli powstanie tutaj rondo – mówi R. Kwiecień. – Dziś po godz. 15.00, kierowcy stoją w korkach począwszy od ronda w rejonie ul. Armii Krajowej, aż po Jana Pawła II, do ronda na placu Wolności.

– O rondo zabiegamy od trzech lat. W tym roku Zarząd Województwa Lubuskiego zmienił listę priorytetowych inwestycji na drogach wojewódzkich w latach 2014-20 – dodaje radny S. Kulesza. – Nie ma na niej przebudowy skrzyżowania ul. Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Keplera i Piłsudskiego na rondo, choć wcześniej był taki plan. Liczymy, że po naszych interwencjach, inwestycja wróci na listę.

Katarzyna Rudkiewicz, zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych ZDW, nie ma dobrych wiadomości dla kierowców z Żagania.

– Sporo inwestujemy w Żaganiu i powiecie żagańskim, dlatego o budowie ronda w przyszłym roku nie ma mowy. W planie jest za to budowa chodników na ul. Jana Pawła II, montaż sygnalizacji świetlnej na ul. Kożuchowskiej, a także kolejny etap modernizacji drogi nr 295. W sprawie ronda mamy sporą korespondencję, zarówno od radnych, jak i Urzędu Miasta. Obecnie jest analizowana – mówi Rudkiewicz.

Do ZDW trafił też wniosek o wydłużenie czasu, w którym działają światła na skrzyżowaniu. I tu jest nadzieja na pozytywne rozwiązanie.

– Rozpatrzymy tę sprawę – zapewnia Rudkiewicz.

komentarze »
 1. Kazimierz 27 maja 2018 11:19 - Odpowiedź

  Moim zdaniem nie ma potrzeby „konfiguracji” skrzyżowania !! Wystarczy włączyć, całodobowo, światła !! Tylko, jak zwykle przeszkadza to „szybkim kierowco + późno żółtym”. Każdego dnia przejeżdżam przez to skrzyżowanie i nie widzę problem !! No, chyba że….mamy za dużo kasy…

 2. Kazimierz 27 maja 2018 11:26 - Odpowiedź

  Przepraszam….zapomniało mi się dopisać-uzupełnić …Proponuję ODŚWIEŻYĆ na tym skrzyżowaniu oznakowanie poziome::PASY – przejścia dla pieszych, ORAZ LINIE SEGREGACJI na jezdni (żeby de..bile na motorkach mieli jasny obraz)

 3. Logc 1 czerwca 2018 10:23 - Odpowiedź

  To, że w Żaganiu nie ma na tym skrzyżowaniu ronda to dobitnie pokazuje jak zacofany jest Żagań. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w tej części województwa.

 4. ola 2 czerwca 2018 09:32 - Odpowiedź

  Rondo juz dawno by było gdyby nie wojenka polityczna POwców lokalnych i sprzyjających im lokalnych dziennikarzy!
  A tak o to mamy zacofane miasto z zakompleksionymi władzami!

Napisz komentarz »