REKLAMA

Kalendarz wydarzeń

Pójdą pod topór?

Opublikowano 11 maja 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Klon pospolity z ul. Witosa i buk zwyczajny czerwonolistny z ul. Zakopiańskiej w Żarach – to były pomniki przyrody. Ale od wczoraj (10.05.) już nimi nie są.

Podczas sesji radni podjęli decyzję, że dwa drzewa w mieście przestaną być pomnikami przyrody. Ich uchwała weszła w życie wczoraj (w czwartek, 10.05). Uzasadnienie jest takie, że oba drzewa straciły wartości przyrodnicze i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. A co to oznacza w praktyce? Pomników przyrody nie można ścinać, ale zwykłe drzewa – już tak.

Z pozwoleniem

Właściciele terenów, na których rosną drzewa, mogą teraz ubiegać się o pozwolenie na ich wycięcie. Choć drzewa nie są już pomnikami przyrody, prawo przewiduje dla nich specjalną ochronę. A to znaczy, że mogą być usunięte, ale na podstawie zezwolenia.

Piękne drzewa

Stojący w parku przy ulicy Zakopiańskiej buk zwyczajny odmiany czerwonolistnej ma w obwodzie 4 m 40 cm, jest własnością miasta, a zgodę na jego wycięcie musi wydać Starostwo Powiatowe.

Klon pospolity liczy sobie w obwodzie 2 m 40 cm i rośnie na terenie prywatnym przy budynku na ul. Witosa, który kiedyś zajmowała Szkoła Podstawowa nr 2. Właściciel terenu o zgodę na wycięcie drzewa będzie musiał wystąpić do Urzędu Miasta.

Napisz komentarz »