REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Swiss Krono bogatsze od Żar

Opublikowano 04 maja 2018, autor: Norbert Królik

Swiss Krono z Żar znajduje się w gronie najlepiej zarabiających firm w Polsce. Roczne przychody firmy przekroczyły w 2016 roku 2 mld zł. To 12 razy więcej niż wynosi budżet miasta.

Ministerstwo Finansów opublikowało listę firm o największych przychodach w Polsce. Jest wśród nich żarski zakład Swiss Krono. Firma rocznie ma około 2 mld zł przychodu. Dla porównania budżet Żar to 168 mln zł, a więc 12 razy mniej.

Z kolei dochód firmy (zysk przed odliczeniem podatku) w 2016 roku to 289 mln zł. Od 2013 do 2016 roku (dane z tych lat przedstawiło Ministerstwo Finansów) łączny dochód Swiss Krono wyniósł blisko 1 mld zł. Po opłaceniu podatków, zysk z działalności firmy trafia do jej właścicieli.

 

Żary to biedak

Swiss Krono rocznie ma około 2 mld zł przychodu. Żarski Urząd Miasta taką kwotę wydaje w ciągu 12 lat. Za te pieniądze musi utrzymać całą oświatę w mieście, sfinansować pomoc społeczną, dotować kluby sportowe, organizacje społeczne i kulturalne w mieście. Naprawiać i budować drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Uzbrajać strefę przemysłową i ponosić koszty funkcjonowania administracji. Własnych pieniędzy Żarom na to wszystko nie starcza, dlatego miasto się zadłuża. Prognozowane na koniec roku zadłużenie Żar to 34 mln zł.

 

Niebezpieczny

Swiss Krono, które jest producentem paneli podłogowych, płyt meblowych i klejów opartych na formalinie, jest zakwalifikowane do firm, w których jest duże ryzyko wystąpienia poważnej awarii.

Mieszkańcy Żar od lat skarżą się na uciążliwości, jakie swoją działalnością powoduje firma i oczekują, że jej właściciele część zysków zainwestują w ochronę środowiska.

Oprócz pyłów, do powietrza firma emituje również formaldehyd, substancję toksyczną i rakotwórczą.

Napisz komentarz »