REKLAMA

Samorząd

Od straszenia są duchy, nie radni!

Opublikowano 04 maja 2018, autor: Piotr Piotrowski

Pogadali o pieniądzach, zwolnieniach nauczycieli, uczniach, których ubywa. A także o duchach i mleku. Szprotawscy radni pokłócili się, czy wiejskie szkoły powinny być samodzielne (na sesji, 27.04.).

Zanim radni podnieśli ręce za tym, aby od 1 września szkoły w trzech wsiach – w Długiem, Siecieborzycach i Lesznie Górnym (obecnie są tam filie szkoły w Wiechlicach) – stały się samodzielnymi placówkami, z klasami I-VIII, zamiast I-VI, jak do tej pory, starli się na argumenty „za” i „przeciw”.

Przeciwnicy tego pomysłu – z obozu burmistrza Józefa Rubachy – twierdzili, że gmina nie poradzi sobie finansowo z utrzymaniem samodzielnych szkół, poza tym zabraknie w nich uczniów, bo sporo dzieci z tych wsi chodzi do szkół w innych miejscowościach. Zwolennicy twierdzili, że utworzenie samodzielnych szkół zapewni komfort uczniom klas VII i VIII, którzy nie będą już musieli dojeżdżać do szkoły w Wiechlicach.

Przy utworzeniu trzech samodzielnych szkół, będą zwolnienia pracowników. Odpowiedzialna będzie za to demografia. Bo dzieci jest coraz mniej – przekonywał radny Maciej Siwicki.

Panie Siwicki, od straszenia są duchy, nie radni – grzmiał radny Jerzy Chmara. – Proszę nie straszyć ludzi zwolnieniami, należy zreformować te szkoły.

 

Zachwyt jednoroczny

Przeciwny pomysłowi tworzenia samodzielnych szkół był wiceburmistrz, Paweł Chylak.

–  Proszę państwa, ten zachwyt nad utworzeniem samodzielnych szkół na wsiach jest zachwytem jednorocznym – stwierdził. – Za rok odchodzi ostatnia klasa gimnazjalna, co doprowadzi do drastycznych decyzji. Z tych szkół odeszło już ponad 30 uczniów, więc ucieka nam subwencja w kwocie 600 tys. zł.

– Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Trzeba działać, panie burmistrzu. Jaką ofertę gmina przedstawiła, aby zatrzymać te dzieci? – skwitował wywód wiceburmistrza radny Szymon Matuszewski.

Ostatecznie, za likwidacją filii i powołaniem w ich miejsce trzech samodzielnych szkół było 13 radnych, przeciw – 5. Z głosowania wyłączeni byli pracownicy wspomnianych szkół – Maciej Siwicki, Stanisław Rosół oraz Beata Jakowicka (zabrakło jej na sesji).

Napisz komentarz »