REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kocha rowery

Opublikowano 11 maja 2018, autor: Piotr Piotrowski

Ponad pół tysiąca dzwonków, dynam, lamp i innych części rowerowych z XIX i początków XX wieku można obejrzeć w prywatnym żagańskim muzeum.

Żagańskie Muzeum Rowerów, zarejestrowane już w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzył w swoim domu Stanisław Małachowski, żagański regionalista i zapalony kolarz, były pracownik Muzeum Obozów Jenieckich.

– Rowerem jeżdżę od zawsze. Kilka lat temu, wykopałem z ziemi dzwonek ze starego roweru. Okazało się, że jest z XIX wieku i pamięta czasy Cesarstwa Rosyjskiego – mówi S. Małachowski. – Akurat było to 14 lutego i można powiedzieć, że zakochałem się w dzwonkach. Zacząłem szukać takich okazów w internecie, skupować na aukcjach, targach staroci, a także od znajomych, którzy sprzątali swoje piwnice czy strychy. Udało się zebrać sporą kolekcję.

 

Perełki z XIX wieku

Najwięcej pan Stanisław ma dzwonków rowerowych – ponad pół tysiąca. Najbardziej dumny jest z tych przedwojennych. Ma ich ok. 350. Są wśród nich perełki – np. dzwonek z roweru pruskiego poborcy podatkowego, z przełomu XIX i XX wieku, z roweru uczestniczącego w I Wyścigu Pokoju Warszawa – Praga – Berlin czy roweru żagańskiego rzemieślnika Paula Hansela, który w latach 20. XX wieku prowadził warsztat rowerowy. Są też dzwonki z czasów współczesnych, metalowe, z różnymi napisami. Do tego – 250 blaszek z ram rowerowych, dynama, lampy i inne akcesoria.

Pan Stanisław ma w planie stworzenie małej ekspozycji całych rowerów, oczywiście – starych.

– Obecnie naprawiam rower, który pochodzi z 1962 roku. Chcę go odmalować i uzupełnić o detale charakterystyczne dla tamtych czasów – dodaje. – Razem z innymi stworzy kolejną ekspozycję.

Żagańskie Muzeum Rowerów przy ul. Szkolnej można oglądać, wcześniej kontaktując się z S. Małachowskim przez Facebooka. Pan Stanisław czeka również na darczyńców. Liczy na stare rowery, dzwonki lub same dekielki, blaszki z ram, medale organizacji rowerowych i z imprez rowerowych.

Napisz komentarz »