REKLAMA

Kultura, Oświata

Matura. Czas start!

Opublikowano 04 maja 2018, autor: Justyna Bareła

Dziś, w piątek, 4.05., rozpoczął się maturalny maraton. Młodzież od godz. 9:00 pisała podstawowy egzamin z języka polskiego, na godz. 14:00 zaplanowano egzamin rozszerzony. W poniedziałek (7.05.) uczniów czeka obowiązkowy egzamin z matematyki.

Egzaminy ustne i pisemne potrwają do 25 maja. Żeby zdać maturę, trzeba zdobyć minimum 30 procent punktów z podstawowej części języka polskiego, matematyki, języka obcego. Trzeba także przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Uczniowie muszą zdać także egzaminy ustne z języka polskiego i wybranego przez siebie języka obcego.

Na jakie tematy z polskiego stawiali maturzyści?

– Z naszej analizy wynika, że może być coś z III części „Dziadów” – przekonywały Martyna Piotrowska i Renata Sobolewska z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania. Obie planują zdawać na Wyższą Szkołę Bankową. Martyna do Wrocławia, Renata do Gdańska.

– My rozważaliśmy w klasie „Lalkę” i „Wesele”. Mnie stres złapał, kiedy zauważyłam poustawiane dla nas stoliki i krzesła w auli – przyznała Justyna Adamczak z ZSTiL.

Mateusz Borowiec z ZSTiL uczył się do ostatniej chwili.

– Powtarzam szczególnie matmę. Rozszerzony egzamin zdaję z wiedzy o społeczeństwie. Po maturze chciałbym się dostać do szkoły oficerskiej – zdradził Mateusz.

Katarzyna Irska wybiera się na hotelarstwo i gastronomię.

– Wybrałam sobie szkoły we Wrocławiu lub Poznaniu, zależy, gdzie się dostanę. Będę zdawać rozszerzone egzaminy z chemii, biologii i angielskiego – przyznała.

Z wkuwania przed maturą zrezygnowali Grzegorz Sudoł i Paulina Laudacka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie.

– Wkuwanie na sam koniec nie ma sensu. Stawiamy na odpoczynek, wystarczyły nam szczegółowe powtórki przez ostatni miesiąc w szkole – zapewnili.

 Rok przerwy od nauki planuje Sara Samuel.

– Wybrałam rozszerzone egzaminy z historii, WOS-u i języka angielskiego, ale tak naprawdę nie wiedziałam jeszcze wtedy, czym chciałabym się zająć po maturze. Teraz wiem, że przez rok przygotuję się do egzaminu z biologii, żeby w przyszłym roku zdawać na kosmetologię – zdradziła.

   Wyniki matur uczniowie poznają 3 lipca, od nich zależeć będzie, czy dostaną się na studia. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia!

Kiedy egzamin?

4.05. (piątek) – język polski
7.05. (poniedziałek) – matematyka (część podstawowa), język łaciński
8.05. (wtorek) – język angielski
9.05. (środa) – matematyka (poziom rozszerzony) filozofia
10.05. (czwartek) – biologia, historia sztuki
11.05. (piątek) – wiedza o społeczeństwie, informatyka
14.05. (poniedziałek) – fizyka i astronomia, geografia
15.05. (wtorek) – język niemiecki
16.05. (środa) – chemia, historia
17.05. (czwartek) – język rosyjski
18.05. (piątek) – język francuski
21.05. (poniedziałek) – język hiszpański
22.05. (wtorek) – język włoski
23.05. (środa) – języki mniejszości narodowych.

Egzaminy ustne ustalano indywidualnie w terminie 5-25.05.

Napisz komentarz »