REKLAMA

Samorząd

Na drogi plac zabaw kasa jest, na chodniki nie ma!

Opublikowano 04 maja 2018, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Żagania obiecał mieszkańcom budowę chodników na ul. Prusa. Ale słowa nie dotrzymał i 150 tys. zł z tego zadania przerzucił na inny cel.

Przypomnijmy, na marcowej sesji burmistrz poprosił radnych o przesunięcie pieniędzy z Prusa na chodniki na ul. Kolejowej. Miasto miało na ten cel 100 tys. zł, a powiat zwrócił się o 250 tys. zł. Zabrakło więc 150 tys. zł.

Mieszkańcy Prusa byli oburzeni, bo wcześniej inwestycja została przez radnych zaklepana w budżecie na 2017 rok. Na wtorkową komisję gospodarki (24.04.) wysłali swoich przedstawicieli – Krystynę Bugaj i radnego Sebastiana Kuleszę.

– Wy, radni, solennie przyrzekaliście, że pieniądze na Prusa się znajdą. Szczególnie pan, panie Kuźniar – zwróciła się Krystyna Bugaj do radnego Grzegorza Kuźniara, przewodniczącego komisji gospodarki.

 

Decyzja większości

G. Kuźniartłumaczył, że powiat zwrócił się z wnioskiem do miasta o większe, niż wcześniej planował, dofinansowanie chodników przy ul. Kolejowej i trzeba było znaleźć dodatkowe 150 tys. zł.

– To była wspólna decyzja radnych, aby te pieniądze z Prusa przenieść na Kolejową – podkreślił. – Poprawka burmistrza przeszła większością głosów. 12 radnych było za.

– A może pieniądze zostały zdjęte z Prusa, bo w opozycji do burmistrza działa radny z naszej ulicy, pan Kulesza!? – grzmiała mieszkanka Prusa.

Wsparł ją radny Radosław Kwiecień.

– Jeśli w ciągu roku rezygnuje się z inwestycji drogowych, bo brakuje na inne zadania, to może warto zrezygnować z darmowej komunikacji, na którą burmistrz planuje 900 tys. zł? – dopytywał radny. – To niedobre, że zabiera się innym. Ja głosowałem za tym budżetem, bo myślałem, że Prusa będzie robiona.

Bugaj nie dała za wygraną.

– Jakoś na plac zabaw znalazło się 400 tys. zł! Choć to była inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego, która – wedle jego regulaminu – nie powinna przekraczać kwoty 250 tys. zł. Ale burmistrz i radni dołożyli do niej 150 tys. zł, naginając ten regulamin! A to jest kpina, nie plac zabaw! Bez ogrodzenia, z trzema ławeczkami. Psy sobie zrobią tam wychodek – skwitowała.

 

Będą mieli na uwadze

Radny Józef Potyrała podkreślił, że w ciągu roku mogą się jeszcze znaleźć dodatkowe pieniądze na Prusa.

– Pan Kuźniar będzie miał na uwadze pani uwagi – uspokajał.

– Panie Potyrała, na uwadze to będą was mieli mieszkańcy podczas zbliżających się wyborów – skwitowała K. Bugaj.

Nieobecny na komisji burmistrz Daniel Marchewka tłumaczy, że Kolejowa była ważniejsza od Prusa, bo korzysta z niej większość mieszkańców.

– Sprawa była bardzo pilna, a ul. Kolejowa jest ważną miejską arterią – mówi.

Napisz komentarz »