REKLAMA

Gospodarka

Świnie pod kontrolą

Opublikowano 27 kwietnia 2018, autor: Justyna Bareła

Ponad 320 gospodarstw w powiecie żagańskim i 65 w powiecie żarskim skontrolują pracownicy Powiatowych Inspektoratów Weterynarii. Wszystko przez wirus afrykańskiego pomoru świń.

Pracownicy PIW wyruszą w teren po weekendzie majowym. Na kontrolę mają czas do listopada. Kontrole dotyczą tych, którzy hodują świnie.

 – Nie mówimy tu o dużych fermach, tylko o tych, którzy mają nawet po jednej, dwie sztuki. Duże fermy i tak mają już zaostrzone rygory hodowli – mówi Agata Bobrowska, powiatowy lekarz weterynarii w Żaganiu.

Instrukcje dla hodowców, co robić, gdy w pobliżu szaleje wirus, przygotowano po raz pierwszy w 2015 roku. W tym roku ich przestrzeganie przywrócono, gdy na wschodzie kraju pojawiły się nowe ogniska choroby.

Kontrolerzy sprawdzać będą m.in., czy jest prowadzony rejestr wejść i wyjść osób do pomieszczeń, w których są świnie. Czym zwierzęta są karmione, skąd pochodzi słoma na ich ściółkę, czy jest mata dezynfekująca przy wejściu i inne środki do dezynfekcji, gdzie trafiają ich odchody, czy w prawidłowy sposób są usuwane zwierzęta, które padły.

– Gdyby wcześniej ktoś miał jakieś pytania, niech dzwoni do nas. Wszystko wytłumaczymy. Gdy inspektorzy znajdą nieprawidłowości, wyznaczą termin do ich naprawienia. Uporczywe wymigiwanie się od wypełniania nakazów bezpieczeństwa może grozić nakazem uboju całego stada bez możliwości starania się o odszkodowania za poniesione straty – tłumaczy A. Bobrowska.

Napisz komentarz »