REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Mamy dość trucia

Opublikowano 27 kwietnia 2018, autor: Norbert Królik

„Czysty protest” w Żarach.

Pod hasłami „mamy dość trucia” i „chcemy oddychać czystym powietrzem” ulicami Żar przeszedł (21.04) czysty protest. Kilkuset mieszkańców Żar i okolic, a także delegacja mieszkańców Szczecinka protestowało przeciwko fatalnej jakości powietrza w Żarach.

– To, co się dzieje w Żarach, to skandal. Rano na oknach i parapetach widać pył, który się osadza. To nam bardzo szkodzi – uważa Urszula Galić.

– Oddychamy złym powietrzem. Mam trójkę dzieci i myślę żeby się stąd wyprowadzić przez zatrute powietrze. Zresztą nie tylko my. Wielu młodych ludzi nie chce mieszkać w Żarach i okolicy przez powietrze – mówi Daniel Kwiryng.

– Jestem po operacji płuca. Jak tylko jest możliwość, wyjeżdżamy z mężem, który choruje na białaczkę, poza miasto. W Żarach nie da się oddychać – mówi Maria Peszek, która przez 21 lat pracowała jako pielęgniarka.

Na marsz zaproszone były władze miasta.

– Nie ma burmistrza, nie ma wiceburmistrzów, nie ma nikogo z urzędu. Jestem zbulwersowany. Widać, jak im zależy na tym problemie. To hańba. Wydawało mi się, że w interesie nas wszystkich jest czyste powietrze w Żarach, ale teraz widzę, że to tylko w interesie mieszkańców, a nie wybranych przez nich władz – oburzał się Krzysztof Rubaszewski.

– Poszłam na marsz, bo chcę, żeby w Żarach było czyste powietrze. Tu nie chodzi o to, żeby zamykać Swiss Krono, tu chodzi o to, żebyśmy mieli kontrolę nad tym, co wdychamy. Jeżeli władzom miasta nie będzie na tym zależało, to nigdy nie osiągniemy celu – mówiła Lucyna Grzybowicz, radna SLD.

W Żarach notorycznie przekraczane są normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. W lutym tego roku tej trucizny było ponad 2 tys. proc. więcej, niż pozwalają normy. Do tego dochodzi kilkadziesiąt dni z przekroczeniami pyłu zawieszonego PM 10, a w ostatnich dniach również ozonu. Nawet w dniu, gdy odbywał się marsz, poziom tej substancji był wyższy niż pozwalają na to normy.

komentarze »
 1. irek 11 maja 2018 08:56 - Odpowiedź

  wybarliscie takiego burmistrza to macie wieksza umieralnosc.Proste dopuki w ratuszu beda siedzieli ludzie starego systemu,to nigdy nic sie niezmieni.
  Bylem w zarach w kwietniu,chamstwo w urzedach,w ratuszu w zgm to juz niechce mi sie komentowac-wszyscy won jedyne wyjscie.

 2. Żaranin 14 maja 2018 07:47 - Odpowiedź

  Trzeba radykalnie zmniejszyć koszty zarządzania spółeczkami miejskimi.
  Dzisiaj mamy 4 Prezesów i 4 Rady Nadzorcze, a za wsszystko płacą mieszkańcy w opłatach.
  Wystarczy 1 Prezes i 1 Rada Nadzorcza (3 osoby).
  Wątpię, żeby taką rewolucję zrobiły osoby i partie rządzące w mieście od 1989 roku.
  Aktualnie Urząd Miasta nie widzi problemów mieszkańców, chyba oderwali się od rzeczywistości.

Napisz komentarz »