REKLAMA

Samorząd

Burmistrz sądzi się z sądem

Opublikowano 27 kwietnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Żagania bezprawnie unieważnił konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2. Tak stwierdził wojewoda, a potem sąd. Mimo tego Dorota Maćkowska nie będzie dyrektorką.

Swojej decyzji o unieważnieniu konkursu na dyrektora SP nr 2 burmistrz Daniel Marchewka zamierza bronić w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Przypomnijmy, w ubiegłym roku konkurs na dyrektora Dwójki wygrała dotychczasowa szefowa, Dorota Maćkowska. Burmistrz go unieważnił, bo uznał, że w komisji konkursowej zasiadła osoba, którą dyrektorka ujęła w arkuszu organizacyjnym w trwającym właśnie roku szkolnym. D. Marchewka uznał, że nauczycielka mogła kierować się prywatnym interesem, oddając głos na Maćkowską.

Maćkowska została oddelegowana do świetlicy, a jej miejsce zajęła Beata Purwiel. Była dyrektorka odwołała się od decyzji burmistrza do wojewody. Choć ten przyznał jej rację, burmistrz nie przywrócił jej na stanowisko. Za to na decyzję wojewody poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA oddalił skargę burmistrza i wytknął D. Marchewce, że nie uzasadnił szczegółowo przyczyn odwołania. Podkreślił, że na dzień konkursu jedna z osób w komisji nie była już nauczycielem tej szkoły, tym samym „nie była ona w stosunku podległości  służbowej względem dyrektorki”. Poza tym, burmistrz nie wskazał, jaki wpływ miała ta osoba na prace komisji.

D. Maćkowska mówi krótko. – Dalej siedzę w świetlicy i czekam na decyzję burmistrza – kwituje.

Marchewka zapewnia, że od wyroku odwoła się do NSA. A konkurs na nową dyrektorkę SP nr 2 ma być jeszcze tej wiosny.

Napisz komentarz »