REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zmiany w 35-leciu

Opublikowano 20 kwietnia 2018, autor: bj

Zarząd komisaryczny od 10 kwietnia ma Rodzinny Ogród Działkowy 35-lecia przy ul. Akacjowej w Żarach.

Z funkcji prezesa, z przyczyn osobistych, zrezygnował Stanisław Czarnota, który szefowanie ogrodem przejął po śmierci Kazimierza Łobockiego w marcu 2017 r. W skład tymczasowego zarządu weszli Marek Piechocki, Marian Prokopionek i Zdzisław Kościelny.

– Będzie on funkcjonował do czasu wyborów, które odbędą się wiosną w przyszłym roku – wyjaśnia M. Prokopionek.

Zadaniem nowego zarządu będzie bieżące zarządzanie ogrodem, ale nie tylko.

– Już rozmawialiśmy z panią burmistrz o naprawie fragmentu ulicy Kruczej. To droga dojazdowa nie tylko dla naszych działkowców, ale również dla ludzi chodzących z kijami czy do lasu na jagody i grzyby, a także dla pobliskich mieszkańców – wyjaśnia M. Prokopionek.

Działkowcy już uzyskali zapewnienie, że przy okazji najbliższego remontu którejś z miejskich dróg, tzw. destrukt, czyli stary asfalt, zerwany i przemielony, posłuży do utwardzenia sąsiadującej z ogrodem ulicy.

Zaczęli od podwyżki

Zarząd ma też inny pomysł.

– Musimy wymienić siatkę ogrodzeniową, bo w wielu miejscach jest zniszczona – tłumaczy M. Prokopionek. Ogród boryka się też ciągle z awariami wody. Ta przepływa przez stare żeliwne rury, więc często jest zwyczajnie ruda.

– Mam tu działkę od 38 lat. Nie pamiętam, by był tutaj solidny remont. Na razie nas na niego nie stać, bo musieliby to sfinansować działkowcy. Dlatego rozmawiamy ze ZWiK o naprawach – tłumaczy pan Marian.

Jest sporo innych bieżących wydatków.

– Trzeba kosić trawę w sąsiedztwie nieużytkowanych działek. Mamy też kłopot ze śmieciami, porzucanymi przy naszym ogrodzie, oponami czy starymi meblami – zastrzega M. Prokopionek.

Jedną z pierwszych decyzji musiała być ta o podwyżce opłaty za ogród.

– O 10 zł. Bo niestety z ponad 500 działek, 200 nie jest użytkowanych. To sprawia, że tam często pojawiają się uciążliwe szkodniki, ślimaki czy nornice, ale też obniża to kwotę składek na utrzymanie ogrodu. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych, by zostać działkowcami. Okolica jest piękna i spokojna, z lasem obok, dlatego naprawdę warto do nas przyjść – zachęca M. Prokopionek.

Napisz komentarz »