REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zdecyduj, na co pójdzie milion

Opublikowano 20 kwietnia 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Budżet obywatelski w Żarach to 1 mln zł. Do 30 kwietnia mieszkańcy mogą składać swoje propozycje, na co wydać te pieniądze.

Propozycję do budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Żar, który skończył 18 lat. Projekty muszą być możliwe do wykonania w przyszłym roku. Aby zgłosić swój pomysł, trzeba wypełnić i złożyć wniosek, który jest do pobrania na stronie www.zary.pl. Wypełniony wniosek możemy osobiście zanieść do Urzędu Miasta, wysłać go pocztą (z dopiskiem na kopercie „budżet obywatelski”) lub drogą elektroniczną na adres: budzet_obywatelski@um.zary.pl.

Czas na zgłaszanie pomysłów jest do 30 kwietnia. Specjalna komisja do 30 maja zweryfikuje wszystkie wnioski i stworzy listę propozycji do uwzględnienia w budżecie obywatelskim.

Głosowanie

Od 5 do 22 czerwca, żaranie będą głosować w ankiecie na wybrane przez siebie propozycje. Każdy mieszkaniec Żar, który ukończył 18 lat, może oddać jeden głos. Na kartach do głosowania trzeba będzie podać swoje imię i nazwisko, a także adres. Karty do głosowania zostaną udostępnione mieszkańcom na stronie urzędu i bezpośrednio w urzędzie, tuż przed 5 czerwca.

Trzy kategorie

Urzędnicy ustalili, że inwestycja musi odpowiadać jednej z trzech kategorii. Dwie z inwestycji, które zostaną wpisane do budżetu obywatelskiego, będą musiały się mieścić w przedziale kwotowym od 150 tys. zł do 250 tys. zł. Kolejne dwie – w przedziale od 100 tys. zł do 150 tys. zł. Pozostałe pieniądze zostaną przekazane na realizację inwestycji, których koszt nie przekroczy 100 tys. zł, aż do wyczerpania całej przeznaczonej na budżet puli. Oznacza to, że nawet jeżeli np. trzy projekty, których koszt oszacowano na 150 tys. zł, dostaną największą liczbę głosów, to do budżetu wpisane zostaną tylko dwie z nich. Nawet jeżeli projekt z następnego przedziału cenowego będzie miał znacznie mniej głosów.

Napisz komentarz »