REKLAMA

Kultura, Oświata

Najtrudniejszy egzamin w szkole

Opublikowano 20 kwietnia 2018, autor: Justyna Bareła

Na pytania z republiki starożytnego Rzymu, czasów powstania listopadowego musieli odpowiadać gimnazjaliści podczas pierwszego dnia egzaminów na koniec szkoły (środa, 18.04.). Z języka polskiego do napisania była charakterystyka bohatera.

Przystąpienie do egzaminu na koniec gimnazjum jest warunkiem ukończenia szkoły. Uczniowie pierwszego dnia piszą test z przedmiotów humanistycznych (język polski, historia, WOS), drugiego dnia – z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a na zakończenie (piątek, 20.04.) mają egzamin z języka obcego.

W Żarach egzamin pisało ponad 650 gimnazjalistów, w Żaganiu – niespełna 200.

 

Wystarczy jedna lektura

Pytania o to, czym jest VAT, rozbrzmiewały na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 7 w Żaganiu po pierwszej części egzaminu z historii i WOS-u. Po zadaniach z języka polskiego uczniowie byli bardziej zadowoleni. Z wypracowania, którego wszyscy najbardziej się boją, do napisania była charakterystyka bohatera, który słuchał się swoich wartości i na ich podstawie dokonywał życiowego wyboru.

– Charakterystyka jest na pewno łatwiejsza niż rozprawka, która była na egzaminie próbnym. Ja wzorowałam się na postaciach z „Kamieni na szaniec”. Przedmioty humanistyczne nie były dla mnie trudne, bardziej obawiam się części matematycznej – mówiła Nikola Gembara.

– Najtrudniejsze już za mną, bo zdecydowanie wolę przedmioty ścisłe. Mam nadzieję, że też nie będą trudne. Z historii przeważały tematy, które przerabialiśmy w pierwszej klasie, szczególnie starożytność. Z okresu wojennego wypadło chyba tylko jedno pytanie – opowiadała Wiktoria Wleklak.

-Sporo przed egzaminem ćwiczyliśmy, nawet dzień przed w szkole przerabialiśmy jeszcze arkusze z poprzednich lat – przyznały dziewczyny.

– Na pewno egzamin na koniec gimnazjum jest jednym z trudniejszych w szkole, bo sprawdza wiedzę łącznie z 9 przedmiotów. Nawet na maturze uczniowie piszą ich mniej – podkreśla Dorota Stebelska, dyrektor SP nr 7.

Wyniki egzaminów uczniowie poznają 15 czerwca. Żeby egzamin zdać, trzeba do niego przystąpić, ale liczba zdobytych punktów zadecyduje o przyjęciu do szkoły średniej.

W przyszłym roku odbędzie się ostatni egzamin gimnazjalny, będzie go pisał ostatni rocznik, który chodzi do gimnazjum.

Unieważnią?

Już pierwszego dnia egzaminu internet obiegła informacja, że Centralna Komisja Egzaminacyjna unieważni egzamin z języka polskiego.
Portale powoływały się na to, że o godz. 11:00 ktoś opublikował w internecie temat wypracowania. Zgodnie z prawem uczniowie mogli poznać go dopiero o godz. 12:00. Sprawa miała zostać zgłoszona policji, a w kraju szukana była szkoła, w której doszło do przecieku.
Gimnazjaliści mogą jednak być spokojni.
– Informacje te są nieprawdziwe. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zamierza unieważniać egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego – mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE.

 

Napisz komentarz »