REKLAMA

Kultura, Oświata

Spieszą się na emeryturę

Opublikowano 20 kwietnia 2018, autor: Justyna Bareła

Ponad dziesięciu nauczycieli w powiecie żagańskim odejdzie od września na emeryturę.

Oddziały ZNP opiniują arkusze organizacyjne szkół na nowy rok szkolny. Żeby przejść na emeryturę naliczaną na podstawie Karty Nauczyciela, nauczyciel musi złożyć wniosek do końca sierpnia.

– Z informacji na dziś wynika, że na emeryturę przejdzie minimum dziesięć osób. Na pewno w Brzeźnicy, Tomaszowie, SP nr 2 w Żaganiu. Zakładam, że takich zgłoszeń może być więcej, skoro nauczyciele mogą się decydować na to do końca sierpnia – mówi Zofia Zawadzka, szefowa oddziału ZNP w Żaganiu.

Dziś nauczyciel może przejść na emeryturę już w wieku 55 lat. Warunkiem jest m.in. 30-letni staż pracy, w tym minimum 20 lat pracy pedagogicznej, ale udokumentowanych na dzień 31.12.2008. Po przejściu na tzw. wcześniejszą emeryturę, nauczyciel otrzymuje zazwyczaj ok. 2 tys. zł brutto. Ci, którzy teraz nie skorzystają z przywilejów wynikających z Karty Nauczyciela, będą mieli emeryturę powszechną. Nie jest w niej ważny staż pracy, tylko osiągnięcie 60 roku życia. Do kapitału początkowego emerytury na stan w 1999 roku, doliczane będą późniejsze składki. Ta suma jest dzielona przez statystyczną (z GUS) ilość miesięcy do przeżycia.

Dużo mniejsze zainteresowanie emeryturą jest w Szprotawie.

– Obejmujemy gminy Szprotawę, Niegosławice i Małomice. Na ten moment nad przejściem na emeryturę zastanawiają się dwie osoby w Małomicach i tyle samo w Niegosławicach. Ze Szprotawy zgłoszeń nie miałem. Trzeba jednak przyznać, że u nas prawie wszyscy, którzy mieli prawo do emerytury, już z tego skorzystali – mówi Wiesław Serafin.

Do tej pory nie było także zgłoszeń od nauczycieli z oddziału ZNP w Lubsku.

– Zaopiniowałam już propozycje arkuszy na nowy rok szkolny we wszystkich szkołach. Nikt nie złożył wniosku o przejście na emeryturę. Nauczyciele mają zapewnione etaty, więc zostają – mówi Ewa Grzywacz.

 

Doradzą

W Żarach nauczyciele będą mieli szkolenie o zasadach nowych emerytur.

– Zgłoszenia o chęci przejścia na emeryturę jeszcze nie dostałam. W ostatnich tygodniach mieliśmy zorganizowane porady prawne dla nauczycieli. Zauważyłam, że prawie każdy pytał o zasady nowych emerytur. Prawnik może tylko powiedzieć, jak przepisy zmienią się od września. Zaprosiłam na spotkanie przedstawiciela ZUS-u, żeby wytłumaczył nauczycielom, kiedy i dla kogo przejście na emeryturę z Karty Nauczyciela może być bardziej opłacalne niż na nową emeryturę powszechną – mówi szefowa żarskiego oddziału ZNP, Lucyna Grzybowicz.

Nauczyciele na spotkanie mogą przyjść we wtorek, 24.04., o godz. 12:00 w żarskim Urzędzie Miasta.

Napisz komentarz »