REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zbadają ziemię i wodę

Opublikowano 13 kwietnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Czy szprotawskie składowisko odpadów skaziło środowisko? Odpowiedź dadzą badania próbek ziemi i wody, pobranych w sobotę, 7 kwietnia.

 Odwierty w okolicy składowiska wykonała firma Ekowizjer ze Świętochłowic, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Próbki ziemi i wody pobrano z 10 odwiertów oraz trzech studni wody pitnej.

Mieszkańcy Szprotawy i okolic walczyli o to od miesięcy. Twierdzą, że składowisko jest nie tylko źródłem okropnego fetoru, ale może też wpływać negatywnie na ich zdrowie.

 – Cieszymy się, że po wielu miesiącach przepychanek między różnymi instytucjami, udało się w końcu rozpocząć badania gleby i wody, które dadzą odpowiedź, w jakim stopniu składowisko odpadów zanieczyszcza środowisko – mówi Krzysztof Skiba, mieszkaniec najbliżej położonej składowiska ulicy w Szprotawie – Podgórnej. – Na naszą prośbę pozostawiono nam do dyspozycji duplikaty próbek, które zostały oznaczone i zdeponowane do naszej dyspozycji, celem wykonania dodatkowych badań w razie potrzeby.

 Oprócz Skiby, próbki otrzymał Piotr Przysiężny, rolnik z Bobrzan, wsi, której obecność składowiska również dokucza.

Przypomnijmy, po ponad dwuletniej walce mieszkańców Szprotawy i okolic, właściciel składowiska, spółka SUEZ Zachód, zapowiedział w marcu, że zamyka składowisko. Ciężarówki z odpadami będą przyjmowane tylko do końca kwietnia.

– To nie koniec batalii. Walczymy, aby teren został starannie zrekultywowany – dodaje Skiba.

Napisz komentarz »