REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Dla urzędników wciąż trwa zima

Opublikowano 13 kwietnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Żagania żalą się na brud i śmieci na ulicach, skwerach, chodnikach i w parkach. Urzędnicy tłumaczą: – Posprzątamy, ale dopiero po 15 kwietnia.

Do redakcji zadzwoniło kilku zniesmaczonych mieszkańców.

– Mamy już prawie połowę kwietnia, a syf po zimie niesamowity! – pożalił się nam mieszkaniec ul. Śląskiej, Jan Chomont. – Na skwerze pełno liści i śmieci. Podobnie jak na drodze. Zapchane od liści studzienki kanalizacyjne, ledwo widoczne pasy na przejściu dla pieszych. Urzędnicy nie robią z tym brudem!

Pan Jan dodaje, że zatarte, prawie niewidoczne pasy na przejściach dla pieszych są również w rejonie placu Wolności oraz centrum miasta.

W podobnym tonie wypowiada się mieszkaniec ul. Bema, pan Dariusz. Nasz czytelnik przyznaje, że największy problem jest w rejonie wiaduktu kolejowego.

– Piasek, który zatyka studzienki burzowe, liście i patyki powodują,  że po każdej ulewie pod wiaduktem na ul. Bema zbiera się woda – żali się. – Samochody pływają, piesi nie mają szans na przejście. Straż pożarna zajmuje się wypompowywaniem wody, zamiast ratowaniem życia.

 

Jeszcze trwa „zima”

Zapytaliśmy właścicieli dróg, zarówno miejskich, jak i powiatowych, kiedy zamierzają wysłać na nie pracowników ze sprzętem do sprzątania. 

Starosta Henryk Janowicz tłumaczy, że Śląska, podobnie jak reszta powiatowych dróg, będzie sprzątana dopiero, gdy skończy się akcja „Zima”.

– Zimowe utrzymanie dróg, zgodnie z ustawą, kończy się w połowie kwietnia – wyjaśnia starosta. – Gdy Zakłady Usługowe „Zachód” skończą akcję „Zima”, wezmą się za sprzątanie ulic z piasku z solą, liści i śmieci, a także czyszczenie studzienek kanalizacyjnych, skwerów  i chodników.

Podobną odpowiedź ma burmistrz Daniel Marchewka.

– W okresie zimowego utrzymania dróg, sprzęt wykorzystywany do zamiatania ulic jest poddawany konserwacji. Mając na uwadze, iż zamiatanie odbywa się metodą na mokro, w okresach obniżonych temperatur nie jest możliwe prowadzenie tego typu prac – wyjaśnia burmistrz (który chyba nie zauważył, że od prawie dwóch tygodni temperatury są zgoła letnie).

Burmistrz dodaje, że umowa na utrzymanie czystości zawierana jest najczęściej na okres od 15 kwietnia do końca roku. Dodajmy, że w ubiegłym roku przetarg na utrzymanie czystości został rozstrzygnięty dopiero w maju…

Dodajmy, że za jeden dzień odśnieżania miejskich jezdni MPOiRD dostaje 4 tys. zł, za posypywanie śliskiej nawierzchni solanką – 4 tys. 100 zł, za odśnieżanie chodników, alejek i schodów – 5 tys. 100 zł.

Z kolei za odśnieżanie dróg powiatowych Zakłady Usługowe „Zachód” dostają w Żaganiu 35 zł za 1 km, za posypywanie solanką – 71 zł/km i za obie wersje – 73 zł/km.

Napisz komentarz »