REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Uwaga! Będą strzelać!

Opublikowano 06 kwietnia 2018, autor: Justyna Bareła

Od dziś (piątek, 6.04.) rusza odstrzał dzików, które grasują m.in. przy ogródkach działkowych na ul. Starowiejskiej w Żaganiu. – Działkowiczu, nie spaceruj w okolicy krzaków nad Bobrem – apeluje Krystyna Leśnik, prezes ROD „Bajka”.

Starostwo w Żaganiu wydało zgodę na odstrzał do 50 dzików, od piątku 6.04. do grudnia. Zazwyczaj łowczy strzelają do zwierzyny w nocy lub nad ranem. Odstrzał przeprowadzi koło „Jeleń” z Żagania.

– Teren już mamy rozeznany. Odstrzał może być prowadzony tylko przy dobrej pogodzie i widoczności, np. kiedy mocno świeci księżyc w trakcie pełni. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że po jednym, dwóch strzelaniach dziki w tym miejscu mogą nie pojawić się nawet przez tydzień albo dłużej- mówi Jacek Banaszkiewicz, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze.

Do odstrzału zostały wyznaczone: polana na zakolu Bobru za ROD „Bajka” oraz pole przy Starym Żaganiu w okolicy słupa energetycznego.

– Nikt do ludzi w dzień strzelać nie będzie, grunt, żeby nie przestraszyć się ewentualnego huku i nie biec nad rzekę, żeby zobaczyć, co się dzieje – mówi K. Leśnik.

Ogłoszenia pojawiły się także na sąsiednim ROD „Zacisze”, którego zakaz spacerowania też dotyczy.

Odgrodzić się betonem

Działkowcy straty w uprawach spowodowane przez dziki liczą od lat.

– Odszkodowania nie są adekwatne do poniesionych strat, bo domagać się można zwrotów za szkody na uprawach, ale za zniszczone ogrodzenie czy np. trawnik już nie. Była już pani, która przesiedziała dwie godziny w altance, bo bała się wyjść przez dziki. Wzywaliśmy już na pomoc Straż Miejską do zwierzęcia, który schowało się w pigwie. Załamana mówiłam, że chyba pójdę donieść na dzika do prokuratury, bo już nie wiem, co robić – przyznaje K. Leśnik.

Odstrzał jednak nie wystarczy.

– Dostaliśmy zakaz wyrzucana śmieci bio do lasu, nakaz zamykania furtek w bramach. Musimy też postawić betonowe ogrodzenie od strony rzeki. Mamy pieniądze na około jedną trzecią długości. Pierwsze elementy płotu przyjadą za 3 tygodnie. Będziemy je montować od strony obwodnicy – mówi K. Leśnik.

Napisz komentarz »