REKLAMA

Aktualności, Praca

Dla bezrobotnych

Opublikowano 06 kwietnia 2018, autor: Justyna Bareła

Choć jest dopiero kwiecień, w Powiatowych Urzędach Pracy w Żarach i Żaganiu kończą się pieniądze na prace interwencyjne i staże.

W powiecie żagańskim najszybciej wyczerpują się pieniądze na prace interwencyjne.

 – Dużo środków poszło na prace interwencyjne, choć zupełnie się nie spodziewaliśmy, że w tym roku będą się cieszyły takim zainteresowaniem pracodawców. Dla osób do 30. roku życia zostało nam wolnych 10 miejsc, a wniosków dla osób powyżej 30. roku życia już nie przyjmujemy, bo wszystkie miejsca wykorzystaliśmy – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP. Do podziału na prace interwencyjne PUP miał ok. miliona złotych. – Nie wszystkie osoby kwalifikują się na staż, bo mają już doświadczenie w danym zawodzie, a na prace interwencyjne takiego wymogu nie ma. Osoby na stażu mogą wykonywać konkretne prace. Osoba przyjęta na staż jako sprzedawca nie powinna wykonywać prac np. przy sprzątaniu, a przyjęcie w ramach prac interwencyjnych, czyli umowy o pracę, pozwala już na powierzenie pracownikowi więcej obowiązków. W pracach interwencyjnych bezrobotny otrzymuje umowę na minimum 10 miesięcy – tłumaczy H. Janowska.

 Na wyczerpaniu są też pieniądze na staże. – Nie kierujemy na nie już osób do 30. roku życia, zostały nam pieniądze tylko dla osób starszych – przyznaje H. Janowska. I dodaje: – Na wszystkie pozostałe formy cały czas przyjmujemy wnioski.

 

Na zasiedlenie

W powiecie żarskim spośród osób do 30. roku życia jeszcze 16 może dostać dotacje na założenie własnej firmy, 8 pracodawców może skorzystać z refundacji za utworzenie miejsca pracy.

– Dla osób powyżej 30. roku życia mamy 28 dotacji, 14 refundacji za utworzenie miejsc pracy dla pracodawców. Mamy także pieniądze dla osób z orzeczeniami o niepełnosprawności z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest po 30 tys. zł na jedną dotację oraz dwie refundacje za utworzenie miejsca pracy – wylicza Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w Żarach.

W PUP są także pieniądze na staże, z których mogą skorzystać łącznie 42 osoby.

– Możemy przyznać jeszcze bony na zasiedlenie o wartości 5 tys. zł dla sześciu osób – dodaje Ż. Wójcicka. Pięć osób może liczyć na skierowanie na prace interwencyjne.

 

Czekają na więcej

Oba PUP-y – w Żarach i Żaganiu – złożyły wnioski o dodatkowe pieniądze.

– Czekamy na środki dla długotrwale bezrobotnych. Łącznie zawnioskowaliśmy o 552  tys. zł dla 70 osób. Nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Wojewódzki Urząd Pracy i teraz czekamy na przyznanie pieniędzy przez ministerstwo. Liczymy na to, że dostaniemy je jeszcze w kwietniu – mówi H. Janowska.

– Złożyliśmy wnioski dla 48 osób, długotrwale bezrobotnych oraz tych powyżej 45. roku życia. Planujemy z nich staże, roboty publiczne i prace interwencyjne – wymienia Ż. Wójcicka.

Napisz komentarz »