REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Nie wypalajcie traw

Opublikowano 22 kwietnia 2010, autor: Lucyna Makowska

Za wypalanie traw można trafić za kratki. Rolnicy mogą stracić unijne dopłaty.

Żarscy strażacy od początku roku wyjeżdżali do 130 pożarów traw i nieużytków rolnych, żagańscy – do 100. – To połowa wszystkich pożarów nieużytków, gaszonych w całym zeszłym roku – zaważa Waldemar Kasperowicz, rzecznik prasowy PSP w Żaganiu.

Na początku kwietnia za żarskim cmentarzem spaliło się 15 ha. Podpalacz wychodził na spacer z psem i kanistrem z benzyną. Wysuszoną darń skrapiał benzyną, podpalał, a potem dzwonił do straży. Na gorącym uczynku został złapany 3 kwietnia. Gdy strażacy walczyli z ogniem, patrol policji ścigał uciekającego mężczyznę.

Pożar nieużytków na terenach po byłym lotnisku w Gozdnicy był największym, jaki gasiła żagańska jednostka. 7 kwietnia w ogniu stanęło 20 ha porośniętych chaszczami.

– Największą aktywność podpalaczy mamy już chyba za sobą. W marcu, gdy przygrzewało słońce, mieliśmy po 20 zgłoszeń na dobę, teraz wyjazdy do wypalanych nieużytków spadły do 5-6 dziennie – zaznacza Paweł Hryniewicz, rzecznik żarskich strażaków. – Opady deszczu zrobiły swoje, trawy się zazieleniły i mało który rolnik je wypala. Niestety, w świadomości starszych ludzi wciąż pokutuje pogląd, że to najlepszy sposób na wiosenne porządki w polu. 

Kosztowne skutki

Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. Każdy pożar, a co za tym idzie – każda interwencja – sporo kosztuje. Sam przyjazd straży pożarnej to minimum kilkaset złotych. Koszty to nie tylko wylana woda, paliwo, zużyty sprzęt. Bywa, że przy okazji takich akcji zagrożone jest ludzkie zdrowie i życie. Zakaz palenia łąk i nieużytków został zapisany w ustawie o ochronie przyrody. Niestety, wielu ludzi – czy to wandali, czy też właścicieli gruntów – niewiele sobie robi z przepisów. Konsekwencje są surowe: grzywna, a nawet pozbawienie wolności. W przypadku rolników także wstrzymanie dopłat z Unii Europejskiej.

Napisz komentarz »