REKLAMA

Samorząd

Dali strażakom

Opublikowano 06 kwietnia 2018, autor: Justyna Bareła

15 tys. zł na sprzęt dla powiatowych strażaków przekazali radni z gminy Niegosławice, choć byli zaskoczeni taką prośbą od wójta.

Uchwała, by przekazać Państwowej Straży Pożarnej 15 tys. zł, pojawiła się na sesji nadzwyczajnej w ubiegłym tygodniu. Radni mieli zastrzeżenia, szczególnie że w marcu spłonęła część miejscowej remizy OSP, na której remont strażacy też szukają pieniędzy.

– Dowiedzieliśmy się dziś, że dajemy strażakom 15 tys. zł. Może powinniśmy wiedzieć na co – zauważyła radna Krystyna Bondarowicz.

– Pieniądze są dla państwowej komendy. Każda gmina dokłada taką samą sumę na wniosek strażaków – tłumaczył wójt Jan Kosiński. I dodał:  – Chodzi o średni zestaw hydrauliczny. Komendant zwrócił się o dofinansowanie do gmin, bo nie mają całej kwoty, czyli 120 tys. zł. Państwowa straż ratuje ludzi w całym powiecie, stąd ich prośba.

O to, czy na zakup na pewno składają się wszystkie gminy i czy dokłada się też starostwo, dopytywała K. Bondarowicz.

– Następnym razem przy podejmowaniu takich uchwał wolelibyśmy dostać je wcześniej do przeanalizowania, bo mamy tu dziś konsternację przed głosowaniem – dodała przewodnicząca Rady Gminy, Joanna Piechocka-Miś.

Ostatecznie, radni zgodzili się na przekazanie pieniędzy państwowej straży.

– W skład zestawu hydraulicznego wchodzą m.in. nożyce, rozpieracz i pompa hydrauliczna, które przeważnie używane są przy wydobywaniu osób z samochodów przy wypadkach. Drugim potrzebnym sprzętem jest skokochron, czyli taka duża poduszka, która pomaga przy ratowaniu osób na wysokościach – tłumaczy st. kt. Paweł Grzymała, rzecznik żagańskich strażaków.

Napisz komentarz »