REKLAMA

Wasze sprawy

Łączą siły

Opublikowano 30 marca 2018, autor: Norbert Królik

Żary, Mielec, Szczecinek i Strzelce Opolskie – mieszkańcy tych miast łączą siły w walce o czyste i bezpieczne powietrze. – Łączy nas ten sam problem – mówi Małgorzata Sobczyk ze stowarzyszenia Terra w Szczecinku.

W niedzielę (25.03) w Mielcu około 15 tysięcy mieszkańców miasta wzięło udział w proteście przeciwko zanieczyszczaniu powietrza przez firmę Kronospan, produkującą płyty wiórowe. Podobne zakłady są w Szczecinku, Strzelcach Opolskich i Żarach.

– Mamy dość. Chcemy oddychać czystym powietrzem. Od 20 lat jesteśmy truci przez tę firmę i niestety, ale w tym okresie nikt nie wystąpił w obronie nas, mieszkańców, dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i ponad podziałami, niezależnie od sympatii politycznych czy religijnych zjednoczyliśmy się we wspólnym celu – mówi Grzegorz Ziomek, jeden z organizatorów protestu w Mielcu.

Działają razem

W demonstracji uczestniczyli również przedstawiciele Szczecinka.

– Jesteśmy razem od 2011 roku, gdy protestowaliśmy wspólnie pod Parlamentem Europejskim. Mamy w naszych miastach te same problemy. Podobne zakłady zanieczyszczające powietrze,  ogromne zapylenie, które powoduje bóle głowy, choroby gardła i wiele innych poważniejszych chorób, które rozwijają się latami – mówi Małgorzata Sobczyk ze stowarzyszenia Terra ze Szczecinka.

– Wspieramy ich działania i zapraszamy na czysty protest do Żar – mówi Remigiusz Krajniak z fundacji Eko-Lubusz.

Aż dusi kaszel

Fatalne powietrze w Żarach to niestety codzienność.

– To powietrze jest bardzo ciężkie. Źle się oddycha. Często dusi mnie kaszel. Ma się takie uczucie jakby coś stało w gardle – mówi pani Bożena, która pracuje na żarskim targowisku przy ul. Lotników.

W niedzielę (25.03) już 25 raz od początku roku przekroczona była norma dobowa pyłu zawieszonego PM10. Notorycznie przekraczana jest też norma rakotwórczego benzo(a)pirenu. W styczniu aż o 900 procent!

Smog to nie smok, ale zabija

Czysty protest w Żarach odbędzie się w sobotę (21.04).

– Startujemy o godz. 11 pod żarskim ratuszem – mówi R. Krajniak, jeden z organizatorów marszu. Swoją obecność zapowiadają mieszkańcy Szczecinka.

– Byliśmy w Mielcu, a teraz 21 kwietnia przyjeżdżamy do Żar – zapewnia M. Sobczyk.

Ciężki czas dla alergików

Liczba alergików w Żarach rośnie. Wpływa na to zanieczyszczone żarskie powietrze.

– Wiele substancji zawartych w pyle, a także formaldehyd i benzo(a)piren mogą działać na nasz organizm uczulająco i rakotwórczo – mówi dr n. med. Marek Paśnicki, alergolog, konsultant w dziedzinie alergologii na woj. lubuskie.

Dla alergików zaczął się bardzo ciężki czas, bo wiosna to okres intensywnego pylenia wielu roślin. Najwcześniej kwitną leszczyna, olcha, cis, topola i wierzba – i to ich pyłki najczęściej wywołują katar i zapalenie spojówek. Zanieczyszczenia powietrza w Żarach te dolegliwości jeszcze potęgują.

komentarze »
 1. olka 4 kwietnia 2018 15:38 - Odpowiedź

  Ciekawe ile mu zapłacili,żeby napisał i opublikował ten artykuł…

 2. juzlece 4 kwietnia 2018 15:55 - Odpowiedź

  Przecież w Żarach nie ma Kronospanu, tylko ich konkurencja Swiss Krono.

 3. Ania 8 kwietnia 2018 14:09 - Odpowiedź

  Widać, że Szwajcarzy dbają o środowisko tylko w swojej Szwajcarii. Poza Szwajcarią liczą tylko zyski.
  Nasze Państwo jest nadal słabe wobec silnych korporacji i silne wobec słabych (obywateli).
  Władze krajowe, samorządowe i WIOŚ nic nie robią w tej sprawie od wielu lat.

 4. do Olka 12 kwietnia 2018 23:06 - Odpowiedź

  Za to wiadomo kto tobie płaci. Szkoda, że o dzieci w w naszym zatrutym mieście się nie martwisz.

Napisz komentarz »