REKLAMA

Kultura, Oświata

Na pamiętkę Chrystusa

Opublikowano 30 marca 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Ks. Paweł Konieczny, proboszcz parafii p.w. WNMP w Żarach – o Świętach Wielkiej Nocy i o święconce.

Skąd zwyczaj święcenia święconki?

Ks. Paweł Konieczny: Święconka jest nawiązaniem do tego, co Pan Jezus spożywał na ostatniej wieczerzy. W naszej kulturze stół jest też czymś, co łączy. Ponadto święty Paweł napisał: „Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie”. Zatem spożywanie wielkanocnego posiłku w tej radości zmartwychwstania jest ważną czynnością chrześcijańską, przez którą możemy uwielbiać Boga za to, co nam daje.

Co powinno znaleźć się w święconce?

A więc po pierwsze, wszelkiego rodzaju mięsiwa – są nawiązaniem do baranka, który był zapowiedzią Jezusa, który przychodzi na ziemię, i który siebie oddaje za nasze grzechy. Kolejnym ważnym elementem jest pieczywo. Chleb jest też pożywieniem w drodze do wieczności, którą Chrystus nam otwiera poprzez swoje zmartwychwstanie. W koszyczku nie może też zabraknąć soli, która jest środkiem konserwującym. Nas chrześcijan ma też chronić od ataków zła. No i jajko, symbol życia, które daje nam Jezus poprzez zmartwychwstanie. Pamiętam zwyczaj z dzieciństwa, święta obchodziliśmy u mojego dziadka – dzieliliśmy się jajkiem ze święconki. Dopóki nie zjedliśmy święconki, nie mogliśmy ruszać innych potraw na stole. Bardzo popularnym elementem w wielu regionach jest baranek cukrowy, lukrowy – ma on chorągiew jako symbol zwycięstwa.

Przygotowania do Wielkanocy trwają dłużej niż do Świąt Bożego Narodzenia

Tak. Na przykład przed ostatnim Bożym Narodzeniem był jeden z najkrótszych adwentów, tylko 4 niedziele. Zaś Wielki Post przygotowujący nas do Wielkiej Nocy to ponad 40 dni, bo Pan Jezus odbył na pustyni 40-dniowy post. Niedziela Palmowa kończy okres tego postu, a rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

Wielkanoc jest ważniejsza od Bożego Narodzenia?

Najważniejszymi świętami są… Święta Wielkiej Nocy. One rozpoczynają się właściwie już w Wielki Czwartek, kiedy w naszych kościołach jest sprawowana eucharystia na pamiątkę ostatniej wieczerzy.

Dziś wielki piątek. Dlaczego tak szczególny?

W piątek dokonuje się to, co przeżywamy, czyli męka i śmierć Pana Jezusa na krzyżu. Od piątku wieczora adorujemy już Pana Jezusa w grobie pańskim i tak przez całą sobotę. Wielki piątek jest dniem szczególnym. Każdego katolika obowiązuje ścisły post. Nie można jeść mięsa, trzeba zachować całkowitą abstynencję. To też jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej jest tylko liturgia męki Pańskiej i adoracja krzyża. Kościół zachęca do tego, żeby post utrzymać także w sobotę. Pan Jezus jest w tym czasie w grobie i jak to z żałobą – kiedy kogoś kochamy, a on odejdzie, to nie świętujemy w tym czasie. Trwamy w żałobie i smutku. W sobotę wieczorem rozpoczynają się obchody liturgii wigilii paschalnej, która rozpoczyna się od poświęcenia ognia. Od niego zapala się paschał, czyli najważniejszą świecę w kościele.

A cała rezurekcja przypominająca zmartwychwstanie jest w niedzielę o 6.00 rano. Zapraszam do wspólnego świętowania.

Napisz komentarz »