REKLAMA

Samorząd

Kasa dla wsi

Opublikowano 30 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Po kilkunastu latach wraca fundusz sołecki dla wsi z gminy Wymiarki. Sołtysi pieniądze dostaną w 2019 roku.

W sprawie funduszu sołeckiego radni głosowali w poniedziałek, 26.03. Za sołtysami wstawiła się radna Danuta Cytlak, również była sołtyska.

– Sołtys bez pieniędzy to nie sołtys. Moglibyśmy przyznać chociaż symboliczne pieniądze, skoro wszystkie sąsiedzkie gminy je mają – mówiła. – Przyznajmy sołtysom chociaż po 2,5 tys. zł – dodał Marek Czarkowski.

– Nie możemy powiedzieć dzisiaj, że damy sołtysom konkretną kwotę, bo ona naliczana jest na podstawie ministerialnych przepisów. W gminie mogą to być wypłaty bardzo symboliczne. Do tej pory, na prośby sołtysów, staraliśmy się realizować pomniejsze inwestycje, jak na przykład zakup kuchenek do świetlicy w Witoszynie. Przy projektowaniu uchwały na 2019 rok pomyślałem, że dobrze byłoby zostawić decyzję w sprawie utworzenia funduszu radzie nowej kadencji, bo to oni będą musieli znaleźć na to pieniądze w budżecie – odpowiadał wójt Wojciech Olszewski.

Radni nie posłuchali wójta i większością głosów zdecydowali, że po ponad 15 latach fundusz wróci do sołtysów.

– Kwoty dla danego sołectwa będziemy musieli wyliczyć na podstawie liczby mieszkańców w każdej wsi – mówi skarbnik gminy, Magdalena Kuros.

Napisz komentarz »