REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Zabierze swoje śmieci

Opublikowano 30 marca 2018, autor: Norbert Królik

Wywiózł tony śmieci do lasu pod Żarami. Urzędnicy znaleźli go bez trudu. I dali mu 21 dni na zabranie ich z powrotem. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja.

O tym, że w lesie pod Żarami, w okolicach Drozdowa, zalegają hałdy odpadów – gruzu wymieszanego z nadpalonym plastikiem, drewnem i papierem – alarmowali leśnicy w połowie marca. Śmieci skontrolowali inspektorzy z WIOŚ, policjanci, straż leśna. A gminni urzędnicy szukali osoby, która wywiozła tony odpadów do lasu. Ustalili, że gruz i inne śmieci pochodzą ze spalonego budynku handlowego w Żarach. Wezwali jego właściciela do złożenia wyjaśnień.

– Zgłosił się do Urzędu Gminy Żary i zobowiązał, że zabierze odpady, które tam wywiózł. Ma na to 21 dni licząc od czwartku, 22 marca – informuje Edyta Ciecierska, kierownik ds. gospodarki nieruchomościami i środowiska w Urzędzie Gminy Żary. – Tłumaczył się, że nie wiedział, że nie można tych odpadów wyrzucać. Zobowiązał się do ich usunięcia w wyznaczonym terminie – mówi E. Ciecierska.

Na wysypisko, a nie do lasu

Przypomnijmy, że hałdy śmieci w lesie pod Drozdowem zauważyli strażnicy leśni. Powiadomili o tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Kontrola przeprowadzona przez Inspektorów wykazała, że odpady powinny trafić na wysypisko, a nie do lasu, bo zawierały, oprócz gruzu, nadpalony plastik, papier i inne zanieczyszczenia. Urząd Gminy zgłosił sprawę na policję 16.03.

– Dochodzenie trwa i na razie nie udzielamy żadnych informacji – mówi Aneta Berestecka, rzecznik żarskiej policji.

Nie sprzątają

Tymczasem w lesie pod Drozdowem odpadów nie ubywa. Hałdy śmieci w większości są rozrzucone na leśnej drodze. Po bokach leżą kupy gruzu wymieszanego z innymi odpadami, miedzy innymi nadpalonymi gazetami.

– Jeżeli odpady nie będą usunięte w wyznaczonym terminie, to kosztami ich usunięcia będą obciążeni właściciele działek, na których zalegają – mówi E. Ciecierska.

Na ten moment odpady znajdują się na terenie działki należącej do Skarbu Państwa, drodze gminnej i działce należącej do jednej z żagańskich firm.

Napisz komentarz »