REKLAMA

Wasze sprawy

Więcej za wodę i ścieki

Opublikowano 23 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Wzrost cen za metr sześcienny wody i ścieków, jedna taryfa taka sama dla całej gminy. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Iłowej przygotował nowe stawki.

W gminie, mieszkańcy korzystający z ujęcia w Iłowej płacą 2,88 zł za metr sześcienny pobranej wody, a z ujęcia w Szczepanowie – 3,15 zł za metr sześcienny.  Za odprowadzanie metra ścieków pobierana jest opłata 8,69 zł.

Na początku roku powołano Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które będzie zatwierdzać stawki za wodę i ścieki w gminach. Te stawki, które gminy przyjęły pod koniec roku, będą obowiązywać tylko do 9 czerwca. Nowe taryfy, z planem waloryzacji od razu na trzy lata, będą obowiązywać najwcześniej od połowy czerwca, po zatwierdzeniu ich przez „Wody Polskie”. Nie będzie musiała ich już w ogóle opiniować Rada Miasta.  

– Zaproponowaliśmy „Wodom Polskim” jedną wspólną stawkę dla całej gminy, która wynosić będzie 3,14 zł za metr wody w pierwszym roku. Przez podwyżki planujemy zaoszczędzić około 80-90 tys. zł na amortyzacji rocznie, które będziemy mogli przeznaczyć na modernizację sieci – mówi burmistrz Paweł Lichtański.

Stawka o 64 grosze (łącznie za wodę i ścieki), czyli do 3,14 zł za wodę i do 9,07 zł za ścieki, wzrośnie tylko w pierwszym roku, w kolejnych latach opłaty będą wyższe. W drugim roku opłaty wyniosą 3,42 zł za metr wody i 9,16 zł za metr ścieków. W ostatnim roku stawka wynosić będzie już 3,46 zł za wodę i 9,24 zł za ścieki.

Plany nie dotyczą mieszkańców Borowego, dla których stawki ustalać będzie gmina Wymiarki.

Napisz komentarz »