REKLAMA

Wasze sprawy

Nazwę zmienił wojewoda

Opublikowano 30 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Ulica ul. II Armii Wojska Polskiego w Witoszynie (gm. Wymiarki) od kwietnia będzie nosiła nazwę… Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

Nazwy ulic zmieniane są w związku z wprowadzeniem ustawy dekomunizacyjnej. Radni z Wymiarek sami zmienili nazwy dwóch ulic – Karola Świerczewskiego w Witoszynie na Akacjową, a Osiedle 40-lecia w Wymiarkach na Osiedle Leśników.

Dlaczego nie zmieniono nazwy Świerczewskiego?

– Wysłaliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej zapytania o nazwy trzech ulic z prośbą o opinię, czy trzeba je zmieniać. IPN miał czas do września na odpowiedź. W tym terminie dostaliśmy odpowiedzi, że 40-lecia i Świerczewskiego trzeba zmienić, więc to zrobiliśmy. Decyzja w sprawie II Armii przyszła do nas później, więc nie zdążyliśmy – tłumaczy wójt Wojciech Olszewski.

Przez to, że nazwy nie zmieniła Rada Gminy, decyzja spadła na wojewodę. – Musieliśmy pisać wyjaśnienie do wojewody.  Zaproponowaliśmy nazwę Wojska Polskiego, bo jest ogólna, ale wojewoda zdecydował inaczej – mówi W. Olszewski.

Od kwietnia mieszkańcy będą więc mieszkać przy ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. – Zmiana jest trochę mało zrozumiała i dla wielu symboliczna, ale po prostu się dostosujemy – dodaje wójt.

Do czasu utraty ważności dokumentów, mieszkańcy nie muszą ich wymieniać.

Napisz komentarz »