REKLAMA

Zdrowie

Zaszczep swoje dziecko!

Opublikowano 23 marca 2018, autor: Michalina Kozarowicz

W powiecie żarskim ruszyła akcja darmowych szczepień przeciwko groźnym pneumokokom. Śpiesz się, darmowych szczepionek jest tylko 600!

– W powiecie żarskim mamy do wykorzystania 600 szczepionek przeciw pneumokokom – mówi Piotr Bogusławski, powiatowy inspektor sanitarny w Żarach. – Szczepienie odbywa się w dwóch turach. Po 8 tygodniach, podaje się drugą dawkę. Co ważne, z tej szczepionki można skorzystać za darmo. Koszt jednej to 300 zł, czyli łącznie 600 zł. Dla porównania szczepionka przeciwko grypie to koszt 40 zł. Szczepienie przeciw pneumokokom jest obowiązkowe dopiero od rocznika 2017. Akcja skierowana jest więc do dzieci z młodszych roczników, urodzonych w latach 2013-2016. Rodzice powinni się spieszyć z podjęciem decyzji, bo w skali powiatu 600 szczepionek nie jest dużą liczbą i czasu też pozostało już niewiele, ponieważ cała ta inicjatywa kończy się w czerwcu.

 Co to są pneumokoki?

– Na całym świecie największe żniwo, jeżeli chodzi o zakażenia, zbierają właśnie pneumokoki, a nie inne wirusy, chociażby popularna grypa. Jest to wirus przenoszony drogą kropelkową. Pneumokoki wywołują mniej rozpowszechnione infekcje, ale bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Mogą wywołać infekcyjną chorobę inwazyjną, do której zaliczana jest np. sepsa, która ma bardzo duży odsetek śmiertelności czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, gdzie konsekwencje są również bardzo poważne. Wymieniając dalej należy jeszcze wspomnieć o zapaleniu płuc czy zapaleniu ucha środkowego.

Gdzie się zgłosić?

– Szczepienia wykonują lekarze pierwszego kontaktu, czyli lekarze rodzinni. Praktycznie każdy może być zakwalifikowany do szczepienia po przeprowadzeniu badania lekarskiego – mówi P. Bogusławski.

Napisz komentarz »